Aż 130 ton. O tyle złota NBP zwiększyło swoje rezerwy w ciągu ostatnich 9 miesięcy
Narodowy Bank Polski znajduje się obecnie wśród czołowych banków centralnych na świecie, jeśli chodzi o zakupy złota.
Gorączka złota nie ogranicza się jedynie do NBP. Według badań firmy Tavex, aż 13 proc. Polaków trzyma swoje oszczędności w złocie, a w grupie wiekowej 18-24 lata ten odsetek wzrasta aż do 48 proc.
Zapasy NBP rosną
Niedawno NBP rozpoczął nową akcję marketingową, promując swoje zakupy złota. Zarząd NBP postanowił bowiem zwiększyć udział złota w oficjalnych aktywach rezerwowych do 20 proc.
Złoto od wieków uznawane jest za stabilną formę inwestycji. Jest ono uważane za wartość materialną, która nie traci swojej wartości w dłuższym okresie czasu, co czyni je bezpiecznym aktywem w czasach niepewności ekonomicznej lub politycznej. Poza tym złoto jest uważane za bardzo dobre zabezpieczenie przed inflacją. W przeciwieństwie do papierowych walut, których wartość może spadać w wyniku nadmiernego drukowania pieniądza, złoto zachowuje swoją wartość w stosunku do realnej siły nabywczej. Nic więc dziwnego, że banki centralne – w tym również NBP – starają się dywersyfikować swoje rezerwy, unikając zbytniej koncentracji na jednym rodzaju aktywów.
Popularność złota jako aktywa rezerwowego wzrosła od 2010 roku, być może jako jedno z następstw globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku. Wcześniej, przez dwie dekady, banki centralne krajów rozwiniętych pozbywały się swoich zapasów złota.
Zobacz też: Dyrektor generalny WGC: „Złoto będzie nadal bezpieczną przystanią”
Ambitne cele
Dzięki intensywnej polityce zakupowej, polskie rezerwy złota wynoszą już prawie 360 ton. Według danych NBP z końca stycznia 2024 roku, wartość złota w zasobach banku wynosiła 23,5 mld dolarów, stanowiąc około 12,4 proc. wszystkich rezerw dewizowych. Jednakże planuje się dalsze zwiększanie tych zasobów.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w złoto staje się coraz popularniejsza nie tylko wśród banków centralnych, ale także wśród zwykłych obywateli. Dodajmy, że zakup złota inwestycyjnego jest zwolniony z podatku VAT, jednak należy pamiętać o konieczności zachowania dokumentacji oraz spełnienia określonych warunków.
Może Cię zainteresować:
„Dodajmy, że zakup złota inwestycyjnego jest zwolniony z podatku VAT, jednak należy pamiętać o konieczności zachowania dokumentacji oraz spełnienia określonych warunków.”
Papierek ważniejszy od złota. Nie masz papierka to jesteś zwykłym przestępcą :))