Założyciel Ethereum wyznacza nowy kierunek w krypto. Ma śmiałe marzenia

Vitalik Buterin, twórca Ethereum, wyraził swoje przemyślenia na temat przyszłości ekosystemu kryptowalut. Podczas rozmowy z Davidem Hoffmanem na konferencji Permissionless w Austin w Teksasie, stwierdził, że obecne podejście do aplikacji i rozwiązań kryptograficznych jest „niewystarczająco kreatywne”.

Nowe możliwości w decentralizacji krypto

Buterin zauważył, że choć DeFi (zdecentralizowane finanse) są ciekawe, a NFT stanowią nowy element w ekosystemie krypto, są one jednak tylko rozwinięciem już istniejących rozwiązań. Twórca Ethereum jest bardziej podekscytowany możliwościami, jakie niesie ze sobą decentralizacja mediów społecznościowych.

Wspomniał o Farcasterze, protokole przypominającym Twittera zbudowanym na głównej sieci OP. Mówi też na temat aplikacji mobilnej Warpcast, która obecnie jest w wersji alfa dostępnej tylko na zaproszenie.

Innowacyjne projekty takie jak Farcaster i Lens, stworzony przez założyciela Aave, Staniego Kulechova, wykorzystują narzędzia krypto do konkurowania z centralizowanymi platformami. Buterin z entuzjazmem mówił o możliwościach, jakie niesie ze sobą dalsze rozwijanie tej koncepcji. Wyraził nadzieję, że takie rozwiązania będą mogły w pełni integrować się z innymi projektami w ekosystemie krypto.

Może Cię również zainteresować: Krypto w odwrocie, ale nie tam. Niespodziewana zielona wyspa!

Twórca Ethereum i jego rewolucyjne pomysły

Buterin wyraził przekonanie, że rozwiązania oparte na krypto mają potencjał, aby być bardziej zdecentralizowane. Chronić prywatność i być bezpieczniejsze niż obecny krajobraz Web2. Wymienił różne pomysły, które mogą przyczynić się do tego celu. Na przykład ENS (Ethereum Name Service) oraz POAPs (Proof of Attendance Protocol).

Twórca Ethereum wyraził nadzieję, że te narzędzia pomogą stworzyć niezależny, otwarty zestaw narzędzi, który będzie konkurencyjny wobec gigantów technologicznych, takich jak Google i Twitter, ale bez centralizacji i kontrolowania, jakie charakteryzuje systemy takie jak chiński WeChat, Alipay czy CBDC (Central Bank Digital Currency).

Buterin wyobraża sobie stopniowe wprowadzanie nowych użytkowników Web3. Początkowo kontrolowane przez znane usługi, takie jak Gmail. Następnie z możliwością przejęcia pełnej kontroli, gdy będą gotowi na bardziej natywne podejście do krypto.

„Trzeba dać ludziom możliwość zjeżdżania po drabinie decentralizacji” – powiedział Buterin.

Zobacz także:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.