Z tymi tokenami lepiej ostrożnie. Duże spadki wartości. Pęka kolejna bańka?
Zdecydowanym hitem ostatnich dni, przynajmniej jeśli chodzi o rozgłos i popularność, były tzw. tokeny celebrytów (celeb tokens). Niektóre z nich osiągnęły kapitalizację rynkową na poziomie kilkudziesięciu milionów dolarów lub więcej. Początkowo wszystko szło dobrze, ale w ostatnich dniach nad tokenami zebrały się czarne chmury. Większość z nich notuje spore spadki. Dla jednych to zaskoczenie, a dla innych scenariusz do przewidzenia. Czy ta specyficzna grupa kryptowalut ma szansę na dłużej zagościć na rynku?
Nad tokenami celebrytów zbierają się czarne chmury
W ostatnich dniach rynek krypto sporo debatował na temat tzw. tokenów celebrytów. Jedni potraktowali to jako super rozrywkę, inni od razu wyczuli, że nie warto w to wchodzić. Zdaje się, że przynajmniej na ten moment, pesymiści mieli rację.
Większość tokenów celebrytów, które wystartowały w zeszłym tygodniu, w tym m.in. JENNER, DAVIDO i RICH, straciło co najmniej 66% od szczytu szału na tę kategorię monet. Wśród nich jest np. token, wprowadzony przez nigeryjskiego piosenkarza Davida Adedeji Adeleke Oon. Projekt o nazwie Timeless Davido (DAVIDO), spadł o ponad 66% do 0,0011 dolara, po tym, jak osiągnął maksymalny poziomu 0,0033 dolara 30 maja.
Impet na rynku wytracił również token „RICH” amerykańskiego rapera Rich the Kid, który również zadebiutował w zeszłym tygodniu. Jednak od tego czasu kapitalizacja rynkowa tokena spadła do 678 000 dolarów. Na niektórych stronach, które zajmują się tokenami, RICH jest oznaczony jako „scam”.
Prawdziwy zjazd zaliczyły też tokeny powiązane z byłym bokserem Floydem Mayweatherem i amerykańskimi raperami Moneybaggiem Yo (SPEAK) i Trippie Redem (BANDO). Wartość tych tokenów spadła o około 90%.
Jedna moneta się broni
Podczas gdy większość monet celebrytów zalicza srogie spadki kapitalizacji oraz wartości, a część z nich zostaje nawet oznaczona jako scam, jeden projekt wciąż wygląda nie najgorzej. Jest nim token „MOTHER”, który zadebiutował na rynku 29 maja. Projekt jest promowany przez popularną australijską raperkę i modelkę Iggy Azaleę.
Kapitalizacja rynkowa Mother 6 czerwca osiągnęła 134 miliony dolarów. Ponadto token osiągnął nowy rekord wszech czasów z ceną na poziomie 0,1272 dolara. Iggy Azalea wypuściła MOTHER po tym, jak Sahil Arora, kontrowersyjna postać związana z memecoinami, wypuścił token Iggy Azalea (IGGY), który został zawieszony na platformie mediów społecznościowych X.
Na rynku jest jeszcze jedna moneta celebrytów, która nie odnotowała jeszcze dramatycznego spadku, choć daleko jej stabilności do MOTHER. Chodzi o token „JENNER” powiązany z celebrytką Caitlyn Jenner, który zadebiutował 28 maja.
JENNER osiągnął kapitalizację rynkową na poziomie 30 milionów dolarów w ciągu pierwszych 24 godzin. Po pierwszych dniach ekscytacji jego cena spadła o 79% z najwyższego w historii poziomu 0,0061 USD. Aktualnie moneta utrzymuję kapitalizacją rynkową na poziomie 6,1 miliona dolarów. Ponadto w ciągu ostatniego tygodnia nie doznała drastycznych wahań cen.
Chociaż wśród monet celebrytów są wyjątki, które, póki co bronią się wynikami, to z tymi tokenami lepiej postępować ostrożnie.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.