Z ostatniej chwili: Wall Street i Bitcoin reagują na dane o sprzedaży detalicznej z USA. Popłoch na rynku?
Od wczoraj światowe rynki rosną, wspierane przez dane, które pokazały spowolnienie inflacji bazowej w USA i silne zyski firm z branży finansowej. Dzisiejsza sprzedaż detaliczna wypadła dość rozczarowująco i sporo poniżej prognoz. Niemniej jednak r/r wzrost wynosi wciąż 3.9% i przewyższa roczną dynamikę z listopada, która wynosiła 3.8%. Po publikacji nieznacznie zyskały indeksy w USA i Bitcoin. Dane wskazują, że sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w grudniu mniej więcej o tyle, ile rok do roku wyniósł wzrost płac.
Dane z USA
Sprzedaż detaliczna w USA za grudzień m/m: 0,4% (szacunek 0,6%, w listopadzie 0,7%)
Sprzedaż detaliczna bazowa w USA za grudzień m/m: 0.4% (szacunek 0.5%, w listopadzie 0.2%)
Ceny eksportowanych towarów wzrosły o 0.3% m/m, oczekiwano tylko 0.1% wzrostu po płaskim odczycie za listopad. Tymczasem ceny towarów importowanych wzrosły o symboliczne 0.1%, podczas gdy spodziewano się śladowego spadku, o 0.1% miesiąc do miesiąca. Sprzedaż pojazdów silnikowych i części wzrosła o 8,4% (oraz 1,8 procent m/m), w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednocześnie sprzedaż detaliczna w sklepach innych niż stacjonarne wzrosła o 6% i (aż o 1.4% m/m) w porównaniu z grudniem 2023 roku.
Fala wzrostu na Wall Street
Spółki raportujące dziś wyniki jak Morgan Stanley, United Health Group i Bank of America pozytywnie zaskoczyły wynikami finansowymi. Każda z nich przekroczyła oczekiwania Wall Street. To także 'tchnęło’ więcej życia w giełdowe indeksy. Amerykańska branża finansowa pokazuje dużą siłę.
Poza raportem sprzedaży detalicznej opublikowano regionalny indeks Fed z regionu Filadelfii. Ten zaskakująco wzrósł aż do 44,3 punktów, choć oczekiwano spadku do -5, po -16,4 poprzednio. Liczba kontynuowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA wyniosła 1,859 mln, podczas gdy oczekiwano 1,87 mln.
Liczba nowych bezrobotnych w USA wyniosła 217 tys. Oczekiwano 210 tys., po bardzo niskim odczycie w wysokości 201 tys. poprzednio. Do 'przełomowych’, recesyjnych 250 tys. wniosków sporo brakuje. Wszystko to sprawia, że rynki dochodzą do wniosku: do spowolnienia gospodarki jeszcze daleko. Co więcej, inflacja spadnie do celu, a konsumpcja prywatna i bezrobocie pozostają bardzo zdrowe.
Dla wycen ryzykownych aktywów ciężko oczekiwać lepszego motoru napędowego. W gruncie rzeczy solidne dane wspierają amerykańskiego dolara. Rentowności rosną jednak nieznacznie i wciąż 'nie pozbierały się’ po wczorajszej publikacji CPI. Rynek daje 44% szans na cięcia stóp Fed o 25 pb w czerwcu 2025 roku. Dla maja wciąż panuje przekonanie o pozostawieniu ich bez zmian.
.