Z ostatniej chwili: Szwajcaria oficjalnie rozpoczyna „inicjatywę Bitcoin”. Cel – włączenie BTC do rezerwy

W Sylwestra mogliśmy spodziewać się wielu rzeczy. Do nich można zaliczyć fajerwerki, szampana czy te same jak co roku, przeklejone życzenia od dalszej rodziny, wysłane SMS-em. Oprócz tego działy się jednak rzeczy niespodziewane. Na przykład postać pokroju Bryana Adamsa na zabawie sylwestrowej w telewizji publicznej czy… Szwajcaria przyjmująca Bitcoin do swojej rezerwy narodowej. To znaczy jeszcze nie w stu procentach, ale rzeczywiście – wykonali ku temu pierwszy znaczący krok.

Szwajcaria na drodze do rewolucji? Bitcoin jako część rezerw narodowych?

Szwajcarska Kancelaria Federalna 31 grudnia ogłosiła bowiem rejestrację tzw. „inicjatywy Bitcoinowej”, która zakłada włączenie BTC do rezerw finansowych kraju. To przełomowy krok, który może otworzyć nowy rozdział w historii finansów samej Szwajcarii i nie tylko. Inne państwa z pewnością patrzą w stronę bankowego giganta i się zastanawiają – skoro oni mogli, to dlaczego by nie spróbować?

Do samego zatwierdzenia jest jednak daleka droga. Teraz organizatorzy mają 18 miesięcy na zebranie 100 000 podpisów. Następnie, jeśli się to uda, wniosek zostanie przekazany do rządu, a potem będzie mógł zostać poddany pod ogólnokrajowe referendum. I to obywatele zdecydują, czy chcą Bitcoina, czy jednak nie jest im do niczego potrzebny.

100 000 podpisów i ogólnokrajowe referendum

Inicjatywa, której liderem jest Yves Bennaïm, założyciel think tanku 2B4CH, postuluje zmiany w szwajcarskiej konstytucji. Konkretnie w artykule 99 (ustęp 3). Obecnie przepisy wymagają, aby część rezerw narodowych była przechowywana w złocie. Autorzy propozycji argumentują, że Bitcoin mógłby pełnić podobną rolę, zwiększając niezależność Szwajcarii i chroniąc jej gospodarkę przed czynnikami zewnętrznymi.

Coś czujemy, że Yves świetnie dogadałby się z Michaelem Saylorem. Zdaniem zwolenników, Bitcoin, podobnie jak złoto, stanowi solidne zabezpieczenie finansowe. Dzięki decentralizacji i ograniczonej podaży mógłby zwiększyć autonomię finansową Szwajcarii, wpisując się w jej tradycję stabilności gospodarczej.

Kraje coraz mocniej rozważają Bitcoin

Dzieje się to w momencie, kiedy w wielu państwach trwają burzliwe debaty. Zajmować się tym Bitcoinem na poważnie czy nie? Zaczęło się od Donalda Trumpa, który utworzenie narodowej rezerwy obiecał jeszcze podczas kampanii prezydenckiej. W Hongkongu Wu Jiezhuang, przewodniczący Komitetu Rozwoju Aktywów Wirtualnych Web3, rownież zasugerował wcielenie BTC.

W Europie temat podjął na przykład były niemiecki minister finansów, Christian Lindner. Ten zaapelował do Europejskiego Banku Centralnego i Bundesbanku o uwzględnienie Bitcoina w rezerwach finansowych.

Czy Szwajcaria skończy z Bitcoinem w swoich słynnych skarbcach? Droga jest długa i pełna wyzwań, ze zmianą konstytucji na czele. Gdyby się udało, mogliby stać się światowym liderem w dziedzinie i poprowadzić tę rewolucję. Jednak nawet jeśli to się nie powiedzie, albo powiedzie tylko połowicznie, wieść podjęcia samej próby już poszła w świat.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom