Z ostatniej chwili: Giełda Kucoin bliska upadku? Token KCS nurkuje po akcie oskarżenia z Departamentu Sprawiedliwości USA
Nieoczekiwanie rynek kryptowalut dowiedział się o śledztwie Departamentu Sprawiedliwości USA, którym regulatorzy obejmą giełdę KuCoin i jej twórców. Rząd USA oskarża giełdę Kucoin i dwóch jej założycieli o popełnienie przestępstwa. DoJ powołuje się na domniemany „wielomiliardowy spisek przestępczy”. Mowa o złamaniu ustawy o tajemnicy bankowej i nielicencjonowanym transferze pieniędzy. Kucoin to jedna z największych 10 crypto-giełd na świecie. Wolumen handlowy w ciągu ostatnich 24-h na giełdzie wyniósł ok. 2,3 mld USD. Co ciekawe cena Bitcoina niemal nie zareagowała na te informacje i utrzymuje się powyżej 70,000 USD.
Giełda miała otrzymać ponad 5 miliardów dolarów i procesować wypłaty na ponad 4 miliardy dolarów podejrzanych, funduszy pochodzących z przestępstw. Według oświadczenia DoJ „Dzisiejsze oskarżenie powinno wysłać jasny komunikat do innych giełd kryptowalut. Jeśli planujesz obsługiwać klientów z USA, musisz przestrzegać amerykańskiego prawa. Jasno i prosto”.
Cena tokena KuCoin tąpnęła o ponad 7% w reakcji na te doniesienia. W mediach crypto nie brakuje sugestii użytkowników, rzucających się do wypłat. Inwestorzy ewidentniie przestraszyli się historii w stylu FTX 2.0, choć giełda spróbowała za pośrednictwem komunikatu na X uspokoić nastroje inwestorów.
Giełda posiada rezerwy warte łącznie prawie 6,44 mld USD. Główną ich część stanowi Tether (USDT) oraz Bitcoin. Giełdowy token KCS odpowiada nieco ponad 4% alokacji aktywów giełdy.
Poniżej przytaczamy część z oświadczenia dostępnego na stronie Departamentu Sprawiedliwości USA
Prokurator Stanów Zjednoczonych dla południowego dystryktu Nowego Jorku, Damian Williams oraz Darren McCormack, pełniący obowiązki agenta specjalnego w nowojorskim biurze Homeland Security Investigations („HSI”), ogłosili dziś ujawnienie aktu oskarżenia przeciwko globalnej giełdzie kryptowalut KuCoin i dwóm jej założycielom, CHUN GAN, a/k/a „Michael” i KE TANG, a/k/a „Eric”, „. Zarówno GAN jak i TANG pozostają na wolności.
Zarzuty obejmują spiskowanie w celu prowadzenia nielicencjonowanej firmy zajmującej się przekazywaniem pieniędzy i spiskowanie w celu naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej poprzez:
- Umyślne nieutrzymywanie odpowiedniego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) zaprojektowanego w celu zapobiegania wykorzystywaniu platformy do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu
- Nieutrzymywanie rozsądnych procedur weryfikacji tożsamości klientów i niezgłoszenie żadnych podejrzanych raportów o ich działalności
- Prowadzenie nielicencjonowanej firmy zajmującej się przekazywaniem pieniędzy i istotne naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej.
- Rzekomo KuCoin i jego założyciele celowo starali się ukryć fakt, że znaczna liczba użytkowników z USA handlowała na platformie KuCoin
- Giełda wykorzystała swoją znaczną bazę klientów w USA, aby stać się jednym z największych na świecie instrumentów pochodnych kryptowalut i giełd spot, z miliardami dolarów dziennych transakcji i bilionami dolarów rocznego wolumenu handlu.
- Instytucje, takie jak KuCoin, które korzystają z wyjątkowych możliwości dostępnych w Stanach Zjednoczonych, muszą również przestrzegać amerykańskiego prawa. Aby pomóc w identyfikacji i eliminacji przestępczości i korupcyjnego finansowania.
- Giełda wg. prokuratora Williamsa rzekomo celowo zdecydowała się tego nie robić. Zgodnie z zarzutami, nie wdrożyła nawet podstawowych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy
- Oskarżeni pozwolili KuCoin działać w cieniu rynków finansowych i być wykorzystywanym jako przystań dla nielegalnego prania pieniędzy
Może Cię zainteresuje: