XRP odnotowuje duże straty. Dlaczego tak się dzieje?

Z końcem roku rynek kryptowalut doświadczył gwałtownego spadku.

W ciągu ostatnich 24 godzin wartość XRP spadła o ponad 5 oric,, przyczyniając się do ogólnego spadku kapitalizacji rynku kryptowalut o 3 proc.

XRP a pozostałe kryptowaluty

Inne popularne główne tokeny, w tym Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Dogecoin (DOGE), Solana (SOL) i Binance Coin (BNB), również odnotowały straty. To załamanie rynku przypisuje się przede wszystkim silniejszemu dolarowi amerykańskiemu i ostrożności inwestorów pod koniec roku.

To właśnie silniejszy dolar jest kluczowym czynnikiem wpływającym na spadek kryptowalut. W przeszłości dolar wykazywał odwrotną zależność z kryptowalutami. Kiedy dolar się umacnia, inwestorzy mają tendencję do przesuwania się w kierunku tradycyjnych aktywów opartych na dolarach, takich jak akcje i amerykańskie obligacje skarbowe, zmniejszając swoją ekspozycję na bardziej ryzykowne inwestycje, takie jak kryptowaluty.

Ta ostrożność na koniec roku wykracza poza rynek kryptowalut, wpływając na szersze rynki finansowe. I tak amerykańskie akcje spadły w piątek, ponieważ inwestorzy ponownie ocenili swoje portfele przed 2025 rokiem. Podobnie, azjatyckie rynki akcji odwróciły pięć dni wzrostów w poniedziałek, podczas gdy kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq wskazywały na straty na nadchodzącą sesję w USA.

Do kłopotów rynku przyczynia się również zmniejszone prawdopodobieństwo dalszych obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Niższe stopy często zachęcają do inwestowania w kryptowaluty i inne bardziej ryzykowne aktywa, więc zmiana oczekiwań jeszcze bardziej osłabiła nastroje.

Co ciekawe, grudzień nie wpisał się w scenariusz „rajdu Świętego Mikołaja”, okresu tradycyjnie kojarzonego z byczymi trendami rynkowymi. Na przykład Bitcoin spadł w tym miesiącu o prawie 4 proc., mimo że w 4. kwartale 2024 r. zyskał aż 47 proc.. Ta wyjątkowa wydajność uwypukliła wyzwania stojące przed rynkiem kryptowalut w tym okresie.

Pomimo niedawnego spowolnienia, niektórzy eksperci pozostają optymistami co do długoterminowych perspektyw kryptowalut. Maksym Sacharow, współzałożyciel firmy WeFi, twierdzi, że obecna wyprzedaż jest raczej krótkoterminową reakcją na niepewność niż oznaką trwałej bessy. Uważa on, że oczekiwany wzrost kryptowalut jest daleki od zakończenia i wskazuje na potencjał korzystnych polityk w ramach nadchodzącej administracji Trumpa. Sacharow spodziewa się, że polityka ta przyciągnie inwestorów instytucjonalnych i wzmocni wzrost rynku kryptowalut w 2025 roku. Jego zdaniem choć ostatnie straty mogą być niepokojące, nie zmniejszają one szerszego potencjału aktywów cyfrowych.

Czekając na Nowy Rok

Niewątpliwie wraz z końcem 2024 r. rynek kryptowalut znalazł się na rozdrożu. Podczas gdy bezpośrednie perspektywy pozostają niepewne, wielu analityków utrzymuje, że podstawy kryptowalut pozostają silne. Twierdzą oni, że w miarę ewolucji globalnej dynamiki finansowej kryptowaluty będą nadal przyciągać uwagę jako inwestycje alternatywne.

To, czy te optymistyczne prognozy się sprawdzą, będzie zależeć od tego, jak rynek dostosuje się do presji makroekonomicznej, w tym siły dolara i zmian regulacyjnych pod rządami nowej administracji USA. Do tego czasu inwestorzy prawdopodobnie pozostaną ostrożni, czekając na wyraźniejsze sygnały w nadchodzącym roku.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
1 komentarz
  1. Daniel napisał

    Boże co za brednie.. przecież to zwykła korekta…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.