Wyprała ponad dwa miliardy przez Bitcoin. Wpadła, kiedy chciała kupić dom za 30 milionów
W brytyjskim sądzie specjalizującym się w sprawach dużych oszustw, pracownica branży hotelarskiej stanęła przed sądem. Oskarżono ją o pranie pieniędzy na niebywałą wcześniej skalę. W jej posiadaniu znaleziono kryptowalutę Bitcoin o niebagatelnej wartości 2,5 miliarda dolarów. Ta informacja zrobiła ogromne wrażenie w całej Wielkiej Brytanii. Sprawa uznana została za „największą tego typu” w historii kraju. O wyroku zadecydował Southwark Crown Court.
Bitcoin w centrum śledztwa o pranie brudnych pieniędzy
Zatrzymana, Jian Wen, używała wirtualnej waluty do nabywania nieruchomości i biżuterii wartych miliony funtów. Przez lata zgromadziła imponującą kolekcję. Policja musiała „przetrzepać” 48 urządzeń elektronicznych i tysiące plików cyfrowych. Wiele z nich przetłumaczono z mandaryńskiego.
Wen przyciągnęła uwagę władz zmianą swojego stylu życia. W 2017 roku przeprowadziła się z mieszkania nad chińską restauracją do luksusowego domu w północnym Londynie. Miesięczny czynsz wynosił około 21 420 dolarów. Próbowała również kupić rezydencję w Londynie za 30 milionów dolarów. To właśnie ta transakcja wzbudziła podejrzenia władz.
Wen próbowała nabyć drogie nieruchomości w Londynie. Napotkała jednak trudności z przejściem kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy. Twierdziła, że zarobiła miliony na wydobyciu Bitcoinów.
Zobacz także: Shiba Inu rzuca grube wyzwanie Dogecoinowi. „Czas DOGE jest policzony”
Kryptowaluty coraz częstszym narzędziem przestępców
Wen skazano za udział w praniu pieniędzy. Ostateczny wyrok zapadnie 10 maja. Prokurator Andrew Penhale podkreślił, że kryminaliści coraz częściej używają kryptowalut. Chcą ukryć i przenieść aktywa. Pozwala im to korzystać z zysków swoich przestępczych działań.
Co ciekawe, niedawny raport amerykańskiego Departamentu Skarbu podważa tezę, że krypto jest popularne wśród pralni pieniędzy. W raporcie Nasdaq nie wspomniano o Bitcoinach ani kryptowalutach. Oszacowano, że przez światowy system finansowy przepływa około 3,1 biliona dolarów nielegalnych funduszy rocznie.
W obliczu tak monumentalnej sprawy trudno nie zastanowić się nad przyszłością kryptowalut i ich miejscem w globalnym systemie finansowym. Historia Jian Wen, choć skrajna, rzuca światło na ciemniejsze aspekty cyfrowej ekonomii.
Mimo że Bitcoin czy inne kryptowaluty często są doceniane za ich innowacyjność, przypadek ten przypomina o potrzebie czujności.
Może Cię również zainteresować: