Wspołzałożyciel Solany drwi z krytykujących memecoiny, publikując śmieszne zdjęcie Vitalika Buterina

Memecoiny, mimo braku użytkowej funkcjonalności poza „byciem memami”, stały się jednym z najlepiej prosperujących sektorów w branży kryptowalut. Klasa ta osiągnęła wielokrotne zyski, przewyższając przodujące tokeny i przyciągając inwestorów liczących na szybkie profity. Jednakże ich rosnąca popularność budzi obawy dotyczące długoterminowej wizji rozwoju kryptowalut. Niektórzy liderzy branży uważają, że odciągają oni deweloperów od poważniejszych projektów. Współzałożyciel kryptowaluty Solana nieoczekiwanie poszedł pod prąd i postanowił stanąć w obronie użytkowników memecoinów.

Memecoiny są złe? „Oto poważny założyciel Ethereum!”

Raj Gokal, bo o nim mowa, wziął w obronę memecoiny, kwestionując pogląd, że są one przyczyną odpływu deweloperów. Odpierając zarzuty Eddy’ego Lazzarina z A16z, który je skrytykował, Gokal opublikował stare zdjęcie założyciela Ethereum, Vitalika Buterina. Jest on na nim w kostiumie… kotka. Gokal argumentuje, że również serio traktowani twórcy mogą być związani z mniej formalnymi aspektami kryptowalut. Według niego, krytyka młodszego pokolenia za zabawę kryptowalutami świadczy o kompletnym niezrozumieniu branży.

Rasistowskie memecoiny nadal są problemem

Ostatnio to właśnie Solana stała się centrum memecoinów, z popularnymi tokenami jak Dogwifhat i BOME. Jej sukces może odzwierciedlać traderów memecoins, którzy codziennie tworzą ponad 20,000 nowych coinów. Wzrost tego typu aktywności w sieci Solany wiąże się także z mrocznym zwrotem akcji – rozprzestrzenianiem się rasistowskich memecoinów. Obraźliwy język i powielanie szkodliwych stereotypów stały się niepokojąco powszechne na Solana DEXach, podkreślając dwustronne ryzyko zasad decentralizacji, takich jak odporność na cenzurę i brak bezpośredniej kontroli.

Austin Federa, główny strateg w Fundacji Solana, zaproponował rozwiązanie problemu rasistowskich memecoinów podczas niedawnej konferencji. Zaproponował, aby deweloperzy portfeli mogli wprowadzić funkcję „listy blokowanych”, co pozwoli użytkownikom filtrować tokeny zawierające obraźliwe treści.

Podkreślił, że tak jak w przypadku internetu, nie można oczekiwać, że dostawcy usług internetowych będą filtrować treści, które mogą być uznane za obraźliwe. Ponieważ zarówno internet, jak i krypto działają na zasadach w dużej mierze bez kontroli.

Dlaczego Solana stała się królową memecoinów?

Solana stała się popularnym miejscem dla twórców memecoinów z kilku powodów. Po pierwsze, oferuje znacznie niższe opłaty transakcyjne i szybsze czasy przetwarzania w porównaniu do innych głównych blockchainów, takich jak Ethereum. To sprawia, że jest atrakcyjna dla projektów, które mogą generować duże ilości transakcji. Szczególnie w sektorze gier i aplikacji związanych z memami, gdzie niskie koszty i szybkość są kluczowe.

Największe memecoiny na Solanie, które zyskały popularność wśród inwestorów i traderów, to między innymi BONK, Dogwifhat, i Myro. Te przyciągnęły uwagę dzięki swojej zabawnej naturze i łatwości dostępu, co czyni je atrakcyjnymi dla młodszych pokoleń inwestorów oraz tych, którzy szukają lżejszego podejścia do inwestowania w kryptowaluty.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze