Twórca Ethereum ostro o regulacjach krypto: tyrania i anarchia. Zaproponował rozwiązania

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, wyraził swoje frustracje dotyczące obecnego stanu regulacji kryptowalut oraz zaproponował rozwiązanie tego problemu. Odpowiadając na pytanie użytkownika na platformie Warpcast, zbudowanej na protokole Farcaster, Buterin opisał sytuację, w której obecne wysiłki regulacyjne postawiły uczciwych deweloperów kryptowalutowych w trudnej sytuacji.

Vitalik Buterin o regulacjach krypto „anarcho-tyrania”

Buterin zauważył, że głównym wyzwaniem regulacji kryptowalut, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, jest zjawisko, gdzie projekty o niejasnych lub bezużytecznych celach mogą swobodnie działać. Podczas gdy inne, oferujące jasno określone zyski i prawa dla klientów są uznawane za „papier wartościowy”. Jak stwierdził Buterin:

„Główne wyzwanie związane z regulacją kryptowalut (zwłaszcza w USA) polega na tym, że jeśli robisz coś bezużytecznego lub prosisz ludzi o pieniądze w zamian za niejasne obietnice potencjalnych zwrotów, jesteś wolny od problemów. Ale jeśli próbujesz jasno określić, skąd pochodzą zwroty i jakie prawa mają klienci, to masz problem, ponieważ jesteś 'papierem wartościowym’.”

Buterin określił tę sytuację mianem „anarcho-tyranii”, co według niego jest gorsze dla przestrzeni kryptowalutowej niż jawna anarchia lub tyrania​.

https://twitter.com/NewInBlock/status/1807155633877405913

Gotowe propozycje rozwiązań

Aby rozwiązać problem „bezużytecznych” produktów i usług kryptowalutowych, Buterin zaproponował trzy rekomendacje:

  1. Ograniczenie dźwigni finansowej.
  2. Wymóg audytów i transparentności.
  3. Testy wiedzy dla użytkowników.

Implementacja testów wiedzy na poziomie regulacyjnym może być trudna. Wprowadzenie polityki ograniczającej dźwignię finansową oraz wymóg audytów i transparentności mogłyby natomiast znacząco poprawić jakość projektów kryptowalutowych​.

Niestety, społeczność kryptowalutowa często postrzega regulacje w USA jako niejasne i nierówne. Buterin stwierdził, że wolałby sytuację, w której wydawanie tokena bez jasno określonej długoterminowej wartości ekonomicznej byłoby bardziej ryzykowne niż obecnie:

„Aby to osiągnąć, potrzebne są dobre intencje zarówno ze strony regulatorów, jak i branży. Potrzebna jest dobra wola zarówno ze strony regulatorów, jak i przemysłu kryptowalutowego.”

Kim jest Vitalik Buterin?

Vitalik Buterin, urodzony w Rosji i wychowany w Kanadzie, od najmłodszych lat wykazywał wyjątkowe zdolności intelektualne. Jako dziecko, był zaawansowanym matematykiem i informatykiem, zdobywając nagrody w wielu konkursach. Jego zainteresowanie kryptowalutami zaczęło się, gdy jego ojciec, również informatyk, przedstawił mu Bitcoina.

Jednym z mniej znanych faktów o Buterinie jest to, że przed zaangażowaniem się w tworzenie Ethereum, pisał artykuły dla magazynu Bitcoin Weekly. Zarabiał… pięć Bitcoinów za artykuł – co w tamtym czasie było równowartością kilku dolarów, ale dziś stanowiłoby fortunę.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom