Tokenizacja odnawialnych źródeł energii, czy to przyszłość dla ekologii?

PowerDime (spółka zajmująca się finansowaniem odnawialnych źródeł energii) ogłosiła uruchomienie platformy do handlu, która zbudowana jest na sieci blockchain Chintai. Platforma, skierowana głównie do inwestorów instytucjonalnych, umożliwia finansowanie projektów związanych z energią odnawialną za pomocą tokenizowanych kontraktów na zakup energii.

Problem odnawialnych źródeł energii odnawialnej, a blockchain

Nowa platforma PowerDime oferuje tokenizowane umowy zakupu energii (VPPA), które są kontraktami finansowymi o stałej cenie na energię elektryczną. Dzięki temu inwestorzy mogą liczyć na regularne przepływy gotówkowe.

„Wykorzystując blockchain, przekształcamy energię odnawialną w coś więcej niż tylko zobowiązanie – teraz to szansa inwestycyjna. Tokenizacja tradycyjnie niepłynnych kontraktów daje inwestorom instytucjonalnym narzędzia do budowania zrównoważonej przyszłości i jednoczesnego generowania realnych zysków finansowych.” – wyjaśnia Josh Gordon, dyrektor zarządzający w Chintai.


Obecnie platforma obejmuje energię wiatrową i słoneczną. W planach jest rozszerzenia oferty na inne źródła odnawialne. Jest dostępna w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz wybranych regionach Azji i Pacyfiku. Niewykluczone, że z czasem będzie działać na terenie UE.

Blockchain i ekologia

Rozwój platformy PowerDime wpisuje się w nurt tzw. regeneracyjnej finansowości, której celem jest wspieranie projektów przynoszących korzyści społeczne, środowiskowe i publiczne. Blockchain oraz tokenizacja aktywów rzeczywistych umożliwiają inwestorom dostęp do globalnych rynków finansowania reforestacji, odnawialnych źródeł energii czy redukcji emisji dwutlenku węgla. W grudniu 2023 roku na konferencji klimatycznej COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaprezentowano platformę handlu emisjami opartą na blockchainie. System ten umożliwia śledzenie emisji w całym łańcuchu dostaw oraz handel tokenami reprezentującymi redukcję emisji.

Japonia i inne kraje, a kwestia odnawialnych źródeł energii

Dosłownie pół roku temu japońska organizacja KlimaDAO ogłosiła otwarcie rynku kredytów węglowych, który może zostać rozszerzony na kolejne jurysdykcje. Z kolei firma Northern Trust we wrześniu 2024 roku uruchomiła ekosystem kredytów węglowych dla instytucji, umożliwiający zarządzanie emisją i transferami tokenów na każdym etapie ich cyklu życia.

Znaczenie platformy PowerDime dla rynku odnawialnych źródeł energii

Według danych Market.US, wartość globalnego rynku umów zakupu energii wirtualnej wyniosła w 2023 roku około 16,7 miliarda dolarów. Inicjatywy takie jak platforma PowerDime mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki inwestorzy angażują się w sektor energii odnawialnej, jednocześnie przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju. Tokenizacja umów VPPA sposób na zwiększenie przejrzystości, płynności i dostępności finansowania zielonych projektów na całym świecie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.