Tether rezygnuje z euro!

TETHER ue

Tether ogłosił zakończenie wsparcia dla swojego euro-stablecoina EUR₮ (EURT). Powyższa decyzja wynika z dostosowywania strategii firmy do nowych regulacji europejskich, w tym ram prawnych MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation), które mają wejść w życie pod koniec 2024 roku.

Decyzja o zakończeniu wsparcia dla EUR₮

EUR₮, uruchomiony przez Tether w 2016 roku, był stablecoinem powiązanym z wartością euro w stosunku 1:1. Mimo początkowych ambicji, kapitalizacja rynkowa EUR₮ wynosi obecnie zaledwie 27 milionów dolarów, co stanowi jedynie 0,02% kapitału w porównaniu do głównego stablecoina Tethera – USD₮. W oświadczeniu opublikowanym 27 listopada firma poinformowała, że przestaje akceptować nowe żądania emisji EUR₮, a posiadacze tokenów mają czas do 25 listopada 2025 roku na ich wykupienie.


„Decyzja ta jest zgodna z naszą strategią oraz dostosowaniem się do ram regulacyjnych dotyczących stablecoinów w Europie” – wyjaśnia Tether.

MiCA uderza w Tether

Niestety decyzja o rezygnacji z EUR₮ wpisuje się w szerszy kontekst regulacji MiCA, które mają ujednolicić rynek kryptowalut w Unii Europejskiej. Już wcześniej CEO Tethera, Paolo Ardoino, krytykował wspomniane regulacje, argumentując, że mogą one stwarzać ryzyko systemowe dla stablecoinów. Wobec tego Tether zdecydował się na skoncentrowanie swoich działań na innych projektach, które lepiej spełniają wyśrubowane wymogi MiCA.
Jednym z takich projektów są stablecoiny EURQ i USDQ opracowane przez holenderską firmę Quantoz Payments, wspierane przez Tether, giełdę Kraken i Fabric Ventures. Powyższe zgodne z MiCA stablecoiny będą korzystać z technologii Hadron zaprojektowanej przez Tether, która ma ułatwiać emisję i zarządzanie coinami oraz zapewniać zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Dalsze implikacje dla stablecoinów

Decyzja o wycofaniu EUR₮, to krok w stronę bardziej dostosowanego do regulacji i innowacyjnego podejścia na rynku krypto. Powyższy kazus pokazuje, że Tether koncentruje się na tworzeniu rozwiązań, które nie tylko spełniają wymagania regulacyjne, ale także dbają o bardziej stabilny ekosystem finansowy. Inwestując w nowe projekty, takie jak EURQ i USDQ, Tether pokazuje, że zamiast rezygnować z rynku europejskiego, stawia na nowoczesne narzędzia, które mogą zmienić sposób postrzegania stablecoinów. Firma dąży do redefiniowania finansów cyfrowych, oferując bardziej elastyczne i przyjazne użytkownikom rozwiązania. Ostatecznie wprowadzenie MiCA i odpowiedź Tethera mogą stać się precedensem dla innych graczy w branży, pokazując, że dostosowanie się do regulacji nie musi oznaczać końca innowacji, ale może stać się impulsem do ich rozwoju.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.