Tether nabywa udziały w firmie górniczej Northern Data. Co knują twórcy USDT?

Tether, firma stojąca za stablecoinem USDT, zawarła niecodzienną umowę kapitałową z niemiecką firmą wydobywającą Bitcoina o nazwie Northern Data. Inwestycja o wartości 420 milionów dolarów wywołała w społeczności krypto spekulacje na temat długoterminowych planów wydawcy stablecoina. Ten najprawdpopodobniej zamierza czerpać w taki czy inny sposób korzyści z dynamicznego rozwoju sektora sztucznej inteligencji.

Tether inwestuje w sztuczną inteligencję

Strategiczna inwestycja Tethera w Northern Data obejmuje nabycie stu tysięcy sztuk procesorów graficznych Nvidia H100, pożądanych ze względu na ich sprawność w radzeniu sobie z zastosowaniami z zakresu sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML, Machine Learning – przyp. red.)

Te procesory graficzne, uważane za klejnoty koronne mocy obliczeniowej, cieszą się dużym popytem na całym świecie ze względu na ich kluczową rolę w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Inwestycja Tethera dodaje jednak do tej historii swój dodatkowy, specyficzny akcent.

Northern Data to bowiem niemiecka firma zajmująca się wydobywaniem bitcoinów która w związku z powyższym zmieni niejako swój model biznesowy. Zamiast musieć kupować procesory graficzne bezpośrednio od spółki NVIDIA, Northern Data planuje oferować klientom oparte na chmurze usługi obliczeniowe AI, wynajmując te wysokowydajne chipy startupom z branży. Takie podejście korzysta na fakcie niedoboru komponentów i zapewnia innowatorom AI ścieżkę dostępu do mocy obliczeniowej, której potrzebują.

Umowa nie kończy się również na zakupie samych GPU. W ramach tejże Tether zabezpieczy 20% udziałów w spółce Northern Data. Oznacza to, że Tether ma już teraz finansowy udział w przyszłym sukcesie Northern Data, potencjalnie czerpiąc korzyści z rozwoju całego sektora usług AI.

Zobacz też: Nie tylko nas męczy skwar. Fale upałów wpływają negatywnie na wydobycie Bitcoin-a

Ani jednemu, ani drugiemu partnerowi nie są obce kontrowersje

Zarówno firmie Tether, jak i Northern Data nie są obce kontrowersje. Tether był wielokrotnie w przeszłości krytykowany za rzekomy brak przejrzystości w zakresie tego, czym dokładnie i w jakim stopniu wspiera swojego stablecoina USDT. Z drugiej strony jest Northern Data, która to firma miewała częste przygody z regulatorami rynku, w tym obawy dotyczące sprawozdawczości finansowej i transakcji z udziałem firm-wydmuszek.

Nawiasem mówiąc także i tutaj mamy do czynienia z udziałem firmy fasadowej zwanej Damoon. Spółka ta, będąca własnością samej Northern Data, odegrała kluczową rolę w ułatwieniu tejże zakupu niezbędnych procesorów GPU, aczkolwiek trudno na tę chwilę powiedzieć dlaczego objęto akurat taką ściężkę.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze