Ten wskaźnik sugeruje, że to jeszcze nie koniec wycofania Bitcoina
Kilka tygodni temu Bitcoin sprawił swoim zwolennikom wiele radości, zdobywając nowe ATH jeszcze przed halvingiem. Jednak od tego czasu jego cena ulega dość znaczącym wahaniom. Mimo to optymizm wśród sympatyków krpytowaluty nie słabnie. Ostatnie ruchy są nawet odbierane jako koniec korekty Bitcoina. Jednak analitycy zwracają uwagę na jeden wskaźnik, który może sugerować, że to jeszcze nie koniec wycofania cen.
Ten wskaźnik zwiastuje kontynuację wycofania Bitcoina?
Trzy tygodnie temu Bitcoin osiągnął nowe ATH, wspinając się na poziom 73 500 dolarów. Następnie obserwowaliśmy dość szybkie wycofanie. W najgorszym momencie cena BTC dotknęła nawet poziomu 61 000 dolarów. W ostatnich dniach widoczny był ruch w kierunku 70 000 dolarów. Dało to nadzieję na powrót na ścieżkę, która wiedzie do nowych rekordów. Jednak analitycy wskazują, że przynajmniej jeden wskaźnik nastrojów wskazuje, że korekta cen może jeszcze potrwać.
Jednym z nich jest tzw. stopa finansowania kontraktów terminowych. Jak wynika z danych CryptoQuant, wskaźnik utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. Firma analityczna wskazuje: Stopy finansowania odzwierciedlają nastroje inwestorów na rynku swapów wieczystych, a kwota jest proporcjonalna do liczby kontraktów”. Dodatnie stopy finansowania wskazują, że inwestorzy zajmujący długie pozycje dominują i są skłonni płacić inwestorom zajmującym krótkie pozycje.
Zobacz też: Cathie Wood stawia tezę, że sukces Bitcoina to wynik katastrofy walut fiat
Jak było w przeszłości?
CryptoQuant ocenił, że dodanie stopy finansowania, sugerują, że inwestorzy zajmujący pozycję długą, czyli ci, którzy obstawiają wyższe ceny, dominują na rynku i są skłonni płacić tym, którzy zajmują krótkie pozycje. Ostatni raz tak wysokie stopy finansowania miały miejsce w kwietniu 2021 r. Zaledwie trzy miesiące później Bitcoin spadł z ponad 60 000 dolarów do poniżej 30 000 dolarów.
Co ciekawe, raport CryptoQuant wskazuje również na najnowsze dane amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC). Dane te pokazują rekordową liczbę krótkich pozycji w kontraktach futures od funduszy hedgingowych i doradców ds. handlu towarami (CTA).
Wycofanie Bitcoina raczej nie jest zaskakujące. Historia pokazuje, że zwykle w okresie poprzedzającym halving obserwowano korekty. Zwykle było to preludium do kolejnych wzrostów. Czy tym razem będzie podobnie? Na podstawie jednego wskaźnika trudno wydawać jednoznaczne osądy. Warto jednak zachować czujność i na bieżąco monitorować rynek.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Może Cię zainteresować: