Teksas rozszerza swoją pro-bitcoinową politykę

Departament Bankowości Teksasu wydał dziś zawiadomienie potwierdzające, że banki państwowe mogą przechowywać kryptowaluty w imieniu klientów, pod warunkiem, że mają wdrożone „odpowiednie protokoły”, które maja gwarantować przestrzeganie prawa.

Pro-bitcoinowa polityka Teksasu to nie nowość

W cytowanym komunikacie czytamy, że „banki państwowe w Teksasie od dawna zapewniają swoim klientom usługi przechowywania i powiernictwa dla różnych aktywów. […]. Chociaż przechowywanie wirtualnych walut z konieczności będzie się różnić od tego związanego z bardziej tradycyjnymi aktywami, Texas Department of Banking uważa, że ​​prawo do świadczenia tych usług w odniesieniu do wirtualnych walut już istnieje zgodnie z Texas Finance Code § 32.001”.

Zawiadomienie daje zainteresowanym bankom możliwość przechowywania kopii kluczy prywatnych, a nawet akceptowania przelewów kryptowalut do portfeli kontrolowanych wyłącznie przez banki. Instytucje tego rodzaju mogą również współpracować ze stronami trzecimi w celu świadczenia takich usług.

Ponadto, niektóre banki mogą oferować usługi powiernicze. Oznacza to, że ​​mają wobec klienta pewne zobowiązania prawne, w tym „przechowywanie aktywów w bezpiecznym miejscu i zwracanie ich w stanie nienaruszonym na żądanie”.

Bankowość stanowa a państwowa w USA

Bankowość stanowa różni się od federalnej tym, że daje instytucjom finansowym pewien wybór. Jednak od 1999 r. statuty bankowości stanu Teksas zapewniają „superparytet” z bankami krajowymi. Innymi słowy, bank stanowy w Teksasie może zrobić wszystko, co może zrobić bank federalny. To sprawia, że ​​Teksas jest pożądanym miejscem do prowadzenia działalności przez instytucje finansowe. Według Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytowych Teksas ma drugie co do wielkości banki w kraju, zaraz za Kalifornią.

Poza Teksasem, również Wyoming ciężko pracowało na to, aby przyciągnąć do siebie kryptowalutowy biznes. Seria przepisów dotyczących blockchain przyniosła pierwsze owoce w zeszłym roku, gdy giełda kryptowalut Kraken uzyskała pierwszą w stanie licencję instytucji depozytowej specjalnego przeznaczenia. Powstałe w ten sposób regulacje pozwoliły „bankom krypto”, nie tylko zapewniać usługi powiernicze, ale także rozliczać transakcje między kryptowalutami a dolarem amerykańskim, a nawet tworzyć własne stablecoiny.

Instytucje tego typu różnią się od federalnych banków krypto, takich jak Anchorage, Paxos i Protego, których licencje pozwoliły firmom z sektora kryptowalut uniknąć problemów z przestrzeganiem przepisów dotyczących przekazywania pieniędzy w 50 stanach. Nie pozwalają im jednek przyjmować depozytów od klientów ani uzyskiwać dostępu do systemu płatności Rezerwy Federalnej.

Urząd Kontrolera Waluty (OCC), największy krajowy regulator bankowy, wydał w zeszłym roku zalecenie podobne do tego w Teksasie. W piśmie tym potwierdzono, że usługi przechowywania kryptowalut należą do kompetencji banków krajowych. Po tych wskazówkach wystosowano w styczniu pismo, które pozwoliło bankom posiadającym statut krajowych na korzystanie z blockchainów i stablecoinów do działań płatniczych.

Pełniący obowiązki kontrolera OCC Michael Hsu wezwał jednak do przeprowadzenia przeglądu wytycznych dotyczących kryptowalut wydanych przez jego poprzednika, Briana Brooksa, byłego dyrektora Coinbase i obecnego dyrektora generalnego Binance.US. Przegląd ten miałby jednak zastosowanie tylko do banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.