Tego się obawialiśmy. Senator Warren po raz kolejny uderza w branżę kryptowalut

Senatorowie Elizabeth Warren, Mazie Hirono i Dick Durbin wystosowali list do Zastępcy Prokuratora Generalnego Todda Blanche’a, w którym stanowczo sprzeciwiają się decyzji Departamentu Sprawiedliwości o zakończeniu śledztw i postępowań karnych dotyczących kryptowalut.

Senatorowie domagają się cofnięcia tej decyzji, nazywając ją „poważnym błędem” i ostrzegając przed jej skutkami dla bezpieczeństwa narodowego i systemu finansowego.

Warren i jej argumenty

W swoim liście senatorowie wyrażają obawy o potencjalny konflikt interesów, sugerując, że działania Departamentu Sprawiedliwości mogą nieświadomie wspierać przedsięwzięcia kryptowalutowe byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego rodziny. Wskazują, że zakończenie działalności Narodowego Zespołu ds. Egzekwowania Przepisów dotyczących Kryptowalut (NCET) oznacza „zielone światło dla prania pieniędzy” i może przyczynić się do eskalacji przestępstw takich jak handel narkotykami, wykorzystywanie dzieci, oszustwa finansowe czy omijanie sankcji.

„Zwracamy się w odpowiedzi na Pana notatkę z 7 kwietnia 2025 roku, w której ogłasza Pan decyzję o zaniechaniu ścigania przestępców wykorzystujących kryptowaluty do prania pieniędzy oraz o rozwiązaniu Narodowego Zespołu ds. Egzekwowania Przepisów dotyczących Kryptowalut (NCET) działającego przy Departamencie Sprawiedliwości. Uważamy, że są to bardzo poważne błędy, które ułatwią omijanie sankcji, handel narkotykami, oszustwa oraz wykorzystywanie seksualne dzieci. Zgodnie z Pana notatką i postanowieniami Rozporządzenia Prezydenckiego nr 14178, Departament Sprawiedliwości nie będzie już dążył do pociągania do odpowiedzialności giełd kryptowalutowych ani usług mieszających i maskujących transakcje za działania ich użytkowników końcowych czy nieumyślne naruszenia przepisów. Jak wiadomo, tzw. „mixery” kryptowalutowe służą do mieszania środków różnych użytkowników w celu ukrycia pochodzenia i właściciela funduszy. Tego typu usługi są „podstawowym narzędziem cyberprzestępców” służącym do prania nielegalnie zdobytych kryptowalut — w 2022 roku niemal jedna czwarta środków przesyłanych do takich usług była powiązana z procederem prania pieniędzy. Z „mixerów” regularnie korzysta Korea Północna, która pierze w ten sposób zyski z państwowej cyberprzestępczości i finansuje nimi program zbrojeniowy, a także objęci sankcjami rosyjscy oligarchowie — szczególnie teraz, gdy Departament rozwiązał Zespół KleptoCapture. Z tego typu narzędzi korzystają też handlarze narkotyków oraz osoby rozpowszechniające materiały z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. W takiej sytuacji decyzja o „nieingerowaniu” w te technologie jest całkowicie niezrozumiała. Równie niepokojące jest ogłoszenie, że Departament nie będzie już prowadzić postępowań w sprawach przestępstw związanych z aktywami cyfrowymi, w tym naruszeń Ustawy o tajemnicy bankowej (Bank Secrecy Act). Kongres nałożył obowiązki przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) na szeroką grupę podmiotów krajowych i zagranicznych, by skutecznie walczyć z oszustwami, handlem narkotykami czy terroryzmem. Rezygnując z egzekwowania tych przepisów wobec podmiotów działających w obszarze aktywów cyfrowych, Departament daje sygnał, że giełdy kryptowalutowe, „mixery” i inne tego typu podmioty nie muszą przestrzegać regulacji AML/CFT, co tworzy poważną lukę w całym systemie finansowym. Ta luka z pewnością zostanie wykorzystana przez przestępców, terrorystów, oszustów i wrogie państwa” – czytamy w liście przesłanym do Blanche’a.

Decyzja o zakończeniu dochodzeń jest częścią szerszego zwrotu polityki Departamentu, który podąża za linią administracji Trumpa, opowiadającej się za stworzeniem przyjaznego otoczenia regulacyjnego dla kryptowalut. W memorandum Departament zaznaczono, że instytucja nie będzie już stosować tzw. „regulacji poprzez ściganie”, czyli karania firm kryptowalutowych w oparciu o niejednoznaczne regulacje, które powinny być egzekwowane przez odpowiednie agencje regulacyjne. Zamiast tego, Departament skoncentruje się na przestępstwach z wykorzystaniem kryptowalut, takich jak finansowanie terroryzmu, handel ludźmi czy cyberprzestępczość, rezygnując jednocześnie z oskarżeń dotyczących naruszeń przepisów regulacyjnych, o ile nie udowodni się umyślnego działania sprawców.

Zgodnie z wydanym memorandum, Departament przestaje również ścigać giełdy, usługi mieszania i portfele offline wyłącznie na podstawie działań ich użytkowników, chyba że istnieją konkretne dowody na świadome naruszenie prawa. W tym duchu zlikwidowany zostaje NCET, a jego kompetencje zostają przekazane innym jednostkom, takim jak sekcja ds. przestępczości komputerowej (CCIPS), która będzie pełnić funkcję doradczą i koordynacyjną.

Rozporządzenie wzywa do ochrony prawa obywateli i firm do swobodnego korzystania z publicznych sieci blockchain oraz do uczciwego dostępu do usług bankowych. Senatorowie zaniepokojeni są tym, że te działania mogą ułatwić nadużycia i chronić interesy polityczne kosztem bezpieczeństwa i egzekwowania prawa. Wzywają Blanche’a do natychmiastowego przemyślenia decyzji i przywrócenia priorytetów w walce z przestępczością kryptowalutową.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.