Te trzy prognozy dla rynku krypto mogą się spełnić w 2024 r.

Po brutalnej krypto zimie, z którą mieliśmy do czynienia w 2022 r., 2024 zapowiada się na rok, który będzie dla branży kryptowalut absolutnie przełomowy.

Pora na śmiałą tezę: Bitcoin może mieć lepszy rok 2024 niż 2023. I to jest właśnie pierwsza z naszych prognoz: w ciągu najbliższych 12 miesięcy BTC prawdopodobnie pobije nowy rekord wszech czasów.

2024 to wciąż rok Bitcoina

W 2023 roku wzrost Bitcoina można było przypisać oczekiwaniu na zatwierdzenie funduszu giełdowego spot Bitcoin (ETF) i rosnącemu zainteresowaniu nowatorskimi przypadkami użycia, takimi jak Ordinals, oparty na Bitcoinie odpowiednik niewymienialnych tokenów (NFT). Chociaż te dwa katalizatory pomogły odnowić nastroje na rynku krypto, prawdopodobnie okażą się mało znaczące w porównaniu z tym, co czeka nas w 2024 roku.

Najbardziej wpływowym wydarzeniem popychającym Bitcoina w kierunku rekordowego poziomu jest bowiem nadchodzący halving. Wbudowany w kod BTC zmniejsza on stopę jego inflacji o połowę mniej więcej co cztery lata. Obecnie wynosi ona 1,75 proc., a w kwietniu tego roku spadnie do 0,85 proc.

W przeszłości halvingi były istotnymi czynnikami wzrostu cen, ponieważ popyt musiał dostosować się do obniżonej stopy inflacji. W latach, w których doszło do halvingu, Bitcoin wzrósł średnio o ponad 128 proc. Skok tej wielkości spowodowałby, że cena Bitcoina osiągnęłaby 99 000 dolarów – nowy rekord wszech czasów.

Idąc o krok dalej, halving ten nie będzie podobny do żadnego innego. Dotychczas tempo świeżo wydobytej podaży BTC mniej więcej nadążało za popytem. Ale to się ostatnio zmieniło. Obecnie na giełdach dostępnych jest tylko 2,3 miliona monet, co jest poziomem niespotykanym od 2017 roku. W rezultacie nadchodzący halving będzie pierwszym w historii, w którym dostępnych będzie mniej monet niż podczas poprzedniego halvingu. Jeżeli więc przy nadchodzącym bezprecedensowym szoku podażowym Bitcoin osiągnie sześciocyfrową wartość, nie powinno to być dla nikogo zakoczeniem.

Stacks – dlaczego jest tak ważny dla krypto?

Warto przyjrzeć się również Stacks (STX). Został on sklasyfikowany jako blockchain warstwy 2, ponieważ działa w połączeniu z blockchainem warstwy 1 – i odblokowuje Bitcoin, aby wykorzystać jego prawdziwy potencjał jako podstawy zdecentralizowanej gospodarki.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, popularność Ordinals wywołała duże zainteresowanie budowaniem rozwiązań opartych na Bitcoinie, pozwalając mu na zastosowanie w przypadkach wykraczających poza zwykłe przechowywanie wartości. Gdy ogólne zainteresowanie przekształciło się w ruch, Stacks stał się naturalnym beneficjentem dzięki kompatybilności z Bitcoinem i wzrósł o ponad 200 proc. To jednak tylko zapowiedź tego, co może nastąpić w 2024 roku.

Zaplanowane na kwiecień wydanie Nakamoto Release ujawni bowiem nowatorską funkcjonalność, która pozwoli posiadaczom Bitcoinów na zamianę ich Bitcoinów na nowy zasób, sBTC, a następnie wykorzystanie tego tokena w całej gospodarce DeFi. Po zakończeniu działań DeFi posiadacze mogą płynnie wymienić swoje sBTC na oryginalne BTC. Ponieważ cena sBTC jest powiązana z BTC, nie ma poślizgu, a co najciekawszel, proces wymiany odbywa się w sposób zdecentralizowany i bezpieczny dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów, zachowując odrębne cechy Bitcoina.

I to jest właśnie druga prognoza na bieżący rok. Należy oczekiwać, że wartość Stacks podwoi swoją wartość i stanie się 20. najcenniejszą kryptowalutą.

Zobacz też: Szukasz pracy w branży krypto? Po chwilowym spadku ofert przybywa

Ethereum pokaże klasę?

W 2024 r. Ethereum ma otrzymać kolejną krytyczną aktualizację, EIP-4844. Ma ona nastąpić w drugiej połowie roku, zmniejszyć koszty transakcji i zwiększy przepustowość do 100 tys. transakcji na sekundę, skutecznie rozwiązując dwa główne wyzwania utrudniające dojrzewanie Ethereum. Opierając się na The Merge z 2022 roku, poprzedniej aktualizacji, która zmieniła blockchain z proof of work na proof of stake, EIP-4844 jest jedną z serii aktualizacji, których celem jest – cytując przedstawicieli firmy – „rozwój Ethereum, dopóki nie będzie wystarczająco potężny, aby pomóc całej ludzkości”.

Pomimo słabych wyników w 2023 r., Ethereum pozostaje głównym blockchainem dla nowatorskich przypadków użycia krypto, takich jak zdecentralizowane finanse, NFT, uprawa plonów i inne. Biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści, jakie EIP-4844 wniesie do ekosystemu, trzecia prognoza na 2024 r. jest taka, że powinien to być rok, w którym Ethereum przypomni światu kryptowalut, że jest niekwestionowanym liderem zdecentralizowanych finansów.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom