Ta hossa Bitcoina to wydmuszka, a hodlerzy rozstają się z Bitcoinem? Przemówią dane on-chain
W dzisiejszej analizie Glassnode’a przejdzeimy bezpośrednio do danych on-chain, które mogą pozwolić inwestorom lepiej rozumieć cykl Bitcoina. Wśród ostatnich dynamicznych wzrostów, wydarzeń związanych ze sprzedażą GBTC i zmian na rynku, zdecydowana większość HODLerów Bitcoina pozostaje wg. obserwacji Glassnode’a spokojna i cierpliwie podąża, za falami rynku. Jednocześnie wielu z nich zrealizowało zyski.
Poniższy zestaw wskaźników on-chain ostatniej aktywnej podaży mierzy odsetek długoterminowej podaży BTC w obiegu. Widzimy niewielki spadek w szczególności w przedziałach 1 roku i 2 lat. Przy czym wiele z tych BTC (ale nie wszystkie) jest powiązanych z Grayscale. Wskazuje to, że w ostatnich tygodniach w ruchu znajdował się znaczny wolumen bardzo starych BTC. Jednak w ujęciu bezwzględnym, zdecydowana większość posiadaczy BTC pozostaje niezachwiana. Odsetek utrzymywanej podaży w wielu przedziałach znajduje się tuż poniżej ATH
- Powyżej roku: 69.9%
- 2+ lat: 56.7%
- 3+ lat: 43.8%
- 5+ lat: 31.5%
W ostatnim czasie Glassnode wprowadził kilka dodatkowych miar „przechowywanej podaży” i „aktywnej podaży” Bitcoina. Wówczas analitycy zidentyfikowali dużą rozbieżność między nimi, ze znaczną dominacją BTC uśpionych, nieaktywnych, poza rynkiem. W tym roku Glassnode widzi pierwsze oznaki potencjalnego zamknięcia tej rozbieżności. Ma miejsce zauważalny wzrost we wszystkich miarach „aktywnej podaży”. Zapewnia to zbieżność ze wspomnianym wzrostem wydatków przez starszych HODL-erów.
Powyższe spowodowało największy wzrost ożywienia od czasu paniki, z grudnia 2022 roku. Ponownie potwierdza to powyższą analizę, wg. której inwestorzy rozstają się z częścią swoich długo posiadanych BTC. Jednakże, patrząc w kontekście makro, Liveliness pozostaje blisko wieloletnich minimów, co sugeruje, że dominująca większość podaży pozostaje mocno trzymana, prawdopodobnie czekając na wyższe ceny spot lub być może zwiększoną zmienność jako motywację do wydania.
Aktywność on-chain spada?
Ocena aktywności w blockchainie Bitcoina może zapewnić wgląd w kondycję, adopcję i rozwój sieci. Tutaj, pomimo dobrych wyników cenowych, pojawiła się sprzeczna z intuicją obserwacja, w której liczba aktywnych podmiotów spadła do najniższego poziomu w cyklu. Dokładnie do 219 tys. dziennie. Na pierwszy rzut oka może to sugerować, że pomimo znacznej aprecjacji ceny, wzrost liczby użytkowników Bitcoina nie poszedł w ich ślady. Puste wzrosty? Jest to w dużej mierze wynikiem wzrostu aktywności związanej z Ordinals i Inscriptions. Tam wielu uczestników ponownie używa adresu BTC i zmniejsza liczbę mierzonych „aktywnych użytkowników”, psując statystykę.
Z drugiej strony, wolumeny transferów pozostają solidne, z około 7,7 mld USD dziennie przetwarzanego wolumenu. Ta rozbieżność między „aktywnymi podmiotami” a rosnącymi wolumenami transferów podkreśla zwiększoną obecność bardzo dużych podmiotów aktywnych na rynku. Wszystko to, przy średnim wolumenie użytkownika rosnącym do wartości 26,3 tys. dolarów/transakcję.
Momentum i giełdy
Giełdy pozostają głównym miejscem prowadzenia działalności handlowej. Wlumeny wpłat i wypłat odnotowały znaczny wzrost. Do ok. 6,8 mld USD dziennie. Aktywność związana z wpłatami i wypłatami na giełdach stanowi obecnie około 88% całego wolumenu BTC. Obecny wolumen wpływający i wypływający z giełd rywalizuje ze rekordem hossy w 2021 r. Tyllko 68 dni handlowych (1,5%) odnotowywało wyższą wartość (30-dniowa średnia krocząca). To ponownie podkreśla rosnące zainteresowanie Bitcoinem ze strony inwestorów.
Wraz ze wzrostem przepływów nastąpiła presja realizacji zysków. Poniższy wykres pokazuje średni zysk (lub stratę) na BTC, wysłanego na giełdę. U szczytu spekulacji ETF wskaźnik osiągnął średni zysk w wysokości 3,1 tys. USD. Był to poziom osiągnięty w szczytowym momencie rajdu z kwietnia 2023 roku. To wciąż dalekie od średniego zysku… W wysokości 10,5 tys. USD w szczycie hossy w 2021 r. Wskaźnik ten zaczyna się ochładzać.
Może Cię zainteresuje: