Szef, którego nie ma, Norris, Wozniak i straty użytkowników funduszu krypto na 1,92 mld dolarów

Fundusz kryptowalutowy HyperVerse, przyniósł inwestorom milionowe straty. Wiele wskazuje na to, że jego dyrektor generalny… albo nie istnieje, albo koloryzował na swój temat.

W sprawę zamieszana jest upadła firma Blockchain Global, za którą stali australijski przedsiębiorca Sam Lee i jego partner biznesowy Ryan Xu. Nieistniejące przedsiębiorstwo jest winne wierzycielom 58 mln dolarów. Zacznijmy jednak od początku.

Norris promuje krypto z półobrotu

Opisywana w tym artykule sytuacja dotyczy prowadzonego przez firmę programu inwestycyjnego o nazwie HyperVerse. Oferował on 0,5 proc. dziennego zwrotu i 300 proc. zwrotu w ciągu 600 dni. To jeden z tych projektów, którym udało się uniknąć kontroli w Australii, mimo że przez organy regulacyjne za granicą został oznaczony jako „możliwe oszustwo” oraz „podejrzany schemat piramidy”. Co istotne, Lee zaprzeczył, że HyperVerse było oszustwem i cały czas kwestionuje, jakoby był jego założycielem. Jeżeli chodzi o Xu, dziennikarzom nie udało się z nim skontaktować w celu uzyskania komentarza.

W grudniu 2021 r. podczas wydarzenia promującego HyperVerse odbiorcom przedstawiono jej dyrektora generalnego, Stevena Reece Lewisa. Miesiąc później na Twitterze pojawiły się materiały wideo z udziałem współzałożyciela Apple Steve’a Wozniaka i aktora Chucka Norrisa, którzy wypowiadali się pozytywnie na temat funduszu. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób HyperVerse udało się pozyskać wypowiedzi celebrytów. Wiadomo jednak, że obaj są dostępni do wynajęcia za pośrednictwem serwisu Cameo.com, który pozwala zainteresowanym na zapłacenie znanym osobom za odczytanie dowolnych treści. I tak w nagraniu Chuck Norris mówił, że „pod przewodnictwem CEO Stevena, HyperVerse będzie liderem przestrzeni metaverse”. Z kolei Steve Wozniak powiedział: „Jestem tutaj, aby wspierać Stevena i HyperVerse” oraz „Nie mogę się doczekać HyperVerse”.

Z dostępnych w internecie nagrań promujących HyperVerse wynikało, że Reece Lewis był absolwentem University of Leeds i posiadał tytuł magistra na University of Cambridge. W krótkim podsumowaniu kariery biznesmena wspomniano również o tym, że pracował dla Goldman Sachs, sprzedał firmę zajmującą się tworzeniem stron internetowych Adobe i założył firmę rozpoczynającą działalność w branży IT, zanim został zatrudniony do kierowania HyperVerse przez grupę HyperTech. Była to organizacja parasolowa dla szeregu programów krypto pod marką Hyper. Dodajmy, że podczas wspomnianego wydarzenia promującego HyperVerse Lee przemawiał jako „przewodniczący” grupy HyperTech, podczas gdy Xu został przedstawiony jako „założyciel” grupy. Firma pochwaliła wysoką wydajność i motywację Reece’a Lewisa, powołując się na dobre referencje jako jeden z powodów jego zatrudnienia.

W filmie Reece Lewis zachęcał ludzi do wczesnego wspierania HyperVerse, mówiąc, że firma „stworzy równoległy system istnienia, który zmieni sposób życia ludzi, sposób interakcji z ludźmi na całym świecie, a nawet sposób prowadzenia działalności przez firmy i korporacje”. – Wyścig metaverse dopiero się rozpoczął, więc gorąco zachęcam wszystkich do dołączenia do nas jako wczesny sponsor i zwolennik tej wyprawy w erę metaverse – mówił biznesmen.

Zobacz też: Znamy następcę „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.” Podano informacje nt. nowego programu

Kim jest szef HyperVerse?

Tymczasem dziennikarze „Guardian Australia” ustalili, że ani Uniwersytet w Leeds, ani Uniwersytet w Cambridge nie posiadają w swoich bazach danych żadnych danych na temat osoby o nazwisku Steven Reece Lewis. Mężczyzna o tym nazwisku nie figuruje w brytyjskim rejestrze spółek Companies House ,ani w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Również Adobe, spółka notowana na giełdzie od 1986 r., w żadnym z posiadanych przez siebie dokumentów nie posiada żadnych informacji o przejęciu spółki należącej do Stevena Reece’a Lewisa.

Ciekawostką jest fakt, że konto na Twitterze w imieniu Reece’a Lewisa zostało założone na miesiąc przed jego pojawieniem się w materiałach marketingowych HyperVerse i było wykorzystywane do promowania programu krypo na platformie przez zaledwie sześć miesięcy, zanim stało się nieaktywne.

Z danych firmy analitycznej Chainalysis wynika, że straty konsumentów związane z HyperVerse w 2022 r. wyniosły aż 1,92 mld dolarów.

Do dnia dzisiejszego Lee nie odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące jego zaangażowania w utworzenie i działalność HyperFund i HyperVerse, ani na pytania dotyczące Reece’a Lewisa.

Do sprawy wrócimy.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze