Stoimy u progu nowej hossy? Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie

Niesprzyjające warunki makroekonomiczne odstraszają inwestorów od pompowania kapitału w rynek akcji i kryptowalut. Obecna krypto-zima musi się jednak kiedyś skończyć i wszyscy zadają sobie pytanie, kiedy to nastąpi?

Na temat przyszłości dwóch największych kryptowalut – Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH) – wypowiedział się ostatnio Mike McGlone, facet pełniący rolę „Starszego Stratega ds. Surowców (Senior Commodity Strategist) w Bloombergu. Jego zdaniem osiągnięcie przez BTC i ETH nowych szczytów jest tylko kwestią czasu i nie ma wątpliwości co do tego, że tak się stanie.

Choć McGlone przekonywał, że do końca roku 2025 cena Bitcoina przekroczy 100 000 dolarów, a Ethera 6000 dolarów, to obecna krypto zima ma być według niego dłuższa i bardziej bolesna od poprzednich – wszystko przez bezwzględną politykę FED’u usiłującego powstrzymać szalejącą inflację i zachować światową dominację dolara. W wywiadzie udzielonym niedawno Kitco News, strateg Bloomberga przyznał:

„Dla mnie to tylko kwestia czasu, nim Bitcoin osiągnie poziom 100 000 dolarów. Kluczem do sukcesu jest postępująca adopcja i rosnący popyt i nie wierzę w to, by te trendy miały się zmienić.”

McGlone odniósł się także do niedawnego The Merge Ethereum i przejścia z protokołu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Jego zdaniem całe zajście było „za mocno rozreklamowane”, a większość inwestorów miała zbyt wygórowane oczekiwania co do potencjalnego wzrostu ceny ETH. Mimo tego chwalił Ethereum za jego wkład w rewolucję finansową.

„Myślę, że największą, przyszłą zaletą Ethereum jest zrewolucjonizowanie finansów – przede wszystkim rynków Futures i ETF’ów. Niestety teraz musi zmagać się z wyboistą drogą – jak zawsze w przypadku tak nowatorskiej technologii.”

JP Morgan: „bottoming” ryzykownych aktywów jest blisko

Zdaniem analityków z JP Morgan dno ryzykownych aktywów oraz rynku akcji jest tuż tuż. Marko Kolanovic – Global Head w JP Morgan twierdzi, że „jastrzębia” polityka FED’u osiągnie wkrótce oczekiwane skutki – przyhamuje inflację i da sygnał instytucjom, by ponownie zainteresować się ryzykownymi aktywami, w tym kryptowalutami z BTC i ETH na czele.

Pomimo tego, iż na następnym posiedzeniu FED najprawdopodobniej ponownie podniesie stopy procentowe, Kolanovic przewiduje, że będzie to jedna z ostatnich podwyżek, a na początku roku 2023 Bank Rezerwy Federalnej zacznie obniżać stopy, co będzie „początkiem kolejnego rajdu”.

Sytuacja makroekonomiczna nie wskazuje na szybki koniec krypto-zimy

Pomimo entuzjastycznych zapowiedzi analityków z JP Morgan, nic nie wskazuje na to, by obecna sytuacja makroekonomiczna miała ulec w najbliższym czasie poprawie. Wojna na Ukrainie trwa w najlepsze, napięcia pomiędzy Chinami i USA wokół Taiwanu pogłębiają się, natomiast do Europy zbliża się zima, a wraz z nią potencjalne niedobory horrendalnie drogich surowców energetycznych, kilkukrotne podwyżki cen energii elektrycznej i rosnące ceny towarów pierwszej potrzeby.

W związku z nieciekawą sytuacją makroekonomiczną i wszechobecnymi zapowiedziami nadchodzącego kryzysu („jakiego świat do tej pory nie widział”) nie sposób spodziewać się tego, by ludzie zaczęli rozważać inwestowanie w ryzykowne aktywa.

Historia pokazuje jednak, że rynek nie specjalnie przejmuje się tym, „co myślą wszyscy”. Czy w takim razie powinniśmy spodziewać się niespodziewanego?

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.