Spot Bitcoin ETF utrzymuje dodatnie przepływy już 8 dni z rzędu
Amerykańskie fundusze giełdowe spot Bitcoin ETF utrzymywały dodatnie przepływy przez osiem z ostatnich dziesięciu kolejnych dni handlowych.
Z danych firmy Farside Investors z dnia 20 sierpnia br, wynika, że fundusze ETF odnotowały łączny napływ 88 milionów dolarów, najwyższy od dwóch tygodni. Tylko w dwóch dniach – 9 sierpnia i 14 sierpnia – odnotowano odpływ.
Silna pozycja lidera
W tym zestawieniu liderem jest iShares Bitcoin Trust (IBIT) firmy BlackRock. Odnotował on napływ w wysokości 55,4 miliona dolarów, tym samym zwiększając całkowity napływ netto produktu od momentu jego uruchomienia w styczniu br. do 20,5 miliarda dolarów. Z kolei Ark 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) zajmuje drugie miejsce na podium z napływem 51,9 mln USD. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) odnotował odpływ netto w wysokości 12,8 mln USD. Natomiast Bitwise Bitcoin ETF (BITB) odnotował niewielkie odpływy netto w wysokości 6,5 mln USD. Pozostałe fundusze odnotowały zerowe przepływy.
– Grayscale był pierwszym w tej przestrzeni, który zaoferował produkt typu ETF – przyznał Tom Cohen, główny trader w zarządzającym aktywami kryptograficznymi Algoz Technologies. – Ale firma będzie tracić udział w rynku dla swoich produktów BTC i ETH w porównaniu z ogromnymi budżetami marketingowymi i bazami klientów innych dostawców – dodał.
Pomimo ogromnej przewagi, którą posiadało początkowo Grayscale, przedstawiciele firmy byli świadkami, jak jej przewaga pierwszego gracza powoli wyparowuje. teraz Bitcoin Mini Trust, nowy produkt, z niższymi opłatami, miał na celu powstrzymanie exodusu aktywów.
Inwestorzy nie próżnują
Ciekawostką jest fakt, że obecnie aż 60 proc. największych funduszy hedgingowych w Stanach Zjednoczonych ma ekspozycję na ETF-y Bitcoin. O tym fakcie można się dowiedzieć z wyniku badań Sama Bakera z firmy River.
Według analityków z H.C. Wainwright, instytucjonalna własność funduszy ETF Bitcoin wzrosła do 24 proc. na koniec drugiego kwartału 2024 roku. Jest to wzrost z 21,4 proc. w poprzednim kwartale. Należy odnotować, że wzrost ten nastąpił pomimo trudnego otoczenia rynkowego. Wśród najbardziej znaczących nowych inwestorów instytucjonalnych znaleźli się Goldman Sachs, z 412 milionami dolarów w akcjach ETF, oraz Morgan Stanley, z 188 milionami dolarów, choć część tych aktywów jest prawdopodobnie przechowywana dla klientów.
Doradcy inwestycyjni stanowią obecnie 36,6 proc. całkowitych udziałów instytucjonalnych w funduszach ETF typu spot Bitcoin, w porównaniu z 29,8 proc. w pierwszym kwartale, podczas gdy udziały funduszy hedgingowych spadły do 30,5 proc. z 37,7 proc.