Sektor RWA to ogród gdzie kiełkują krypto gemy? O przyczyny zapytaliśmy eksperta

Nisza RWA (ang. Real World Assets – przyp. red.) zakwitła ostatnio w branży kryptowalut i stała się bardzo popularna zarówno wśród graczy instytucjonalnych jak i drobnych spekulantów. Chodzi przede wszystkim o projekty tokenizujące w jakiś sposób aktywa rzeczywiste lub stosujące w swojej praktyce biznesowej technologię blockchain. Jakie powody stoją za tym ruchem i czym charakteryzują się kryptowaluty RWA? O to i kilka innych rzeczy zapytaliśmy Ryana Lee, głównego analityka pionu Bitget Research giełdy o tej samej nazwie.

Czym jest sektor aktywów rzeczywistych

RWA (Real-World Assets) odnosi się do aktywów materialnych, które są tokenizowane przy użyciu technologii blockchain. Posiadanie tych tokenów oznacza posiadanie odpowiednich aktywów w świecie rzeczywistym, umożliwiając różne transakcje on-chain, takie jak pożyczanie, wynajmowanie, kupowanie i sprzedawanie. Aktywa bazowe, które stanowią podstawę ich wartości, to zazwyczaj nieruchomości, akcje, obligacje i inne.

Przyczyny wzrostu popularności sektora RWA

Jak twierdzi Lee, „rosnącą popularność można podsumować następującymi kluczowymi czynnikami„.

Po pierwsze, zwiększona płynność. Tokenizacja rzeczywistych aktywów znacznie zwiększa ich płynność. Tradycyjne aktywa fizyczne często borykają się z problemem braku płynności, ale po tokenizacji aktywa te mogą łatwo stać się przedmiotem obrotu na rynkach kryptowalut, zwiększając wydajność i atrakcyjność.

Po drugie, szersza baza inwestorów. Tokenizacja umożliwia podzielenie inwestycji, które wcześniej były dostępne tylko dla zamożnych (takich jak inwestycje w nieruchomości), na mniejsze jednostki, umożliwiając udział skromniejszym inwestorom, poszerzając w ten sposób bazę inwestorów.

Po trzecie, zwiększona przejrzystość i bezpieczeństwo. Charakterystyka technologii blockchain zapewnia przejrzystość i identyfikowalność wszystkich transakcji. Inwestorzy mogą jasno zrozumieć historię własności aktywów, zmniejszając ryzyko oszustwa.

Po czwarte, innowacyjne produkty finansowe. Rozwój RWA doprowadził do powstania wielu nowych produktów i usług finansowych, takich jak tokenizowane obligacje, akcje, a nawet dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie. Produkty te zapewniają inwestorom nowe możliwości inwestycyjne i zdywersyfikowany wybór portfela.

Kluczową rolę odgrywa również przejrzystość otoczenia regulacyjnego. Ponieważ organy regulacyjne dostrzegają potencjał i znaczenie tokenizowanych aktywów świata rzeczywistego, stopniowo ustanawiają jaśniejsze ramy regulacyjne, zapewniając inwestorom i emitentom jaśniejsze wytyczne i bezpieczeństwo podczas uczestnictwa w rynku.

Wreszcie, tradycyjni giganci finansowi, tacy jak BlackRock, stopniowo wkraczają na ten rynek. To znacznie zwiększa zaufanie użytkowników do aplikacji RWA dzięki ich profesjonalizmowi i poparciu kredytowemu.

Podsumowując, „Popularność RWA odzwierciedla ekspansję branży kryptowalut z prostych walut cyfrowych i narzędzi finansowych na szerszy obszar gospodarczy i aktywa w świecie rzeczywistym. Daje to nie tylko nowe możliwości rozwoju branży kryptowalut, ale także zapewnia tradycyjnym właścicielom aktywów i inwestorom nową płynność i kanały inwestycyjne. Oczekuje się, że wraz z postępem technologicznym i ulepszeniami regulacyjnymi trend ten będzie się rozwijał.” – kończy główny analityk giełdy Bitget.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom