Rok 2025 w kryptowalutach — AI, tokenizacja i instytucjonalna adopcja 

Artykuł zawiera treści sponsorowane.

Rok 2025 zaczął się już na dobre, można więc zaobserwować trendy, które najprawdopodobniej zostaną z nami na dłużej. Pokusiliśmy się o prognozę w tym zakresie. Poniżej wskazujemy, które z nowych trendów i koncepcji mają szansę się przyjąć.

Doświadczeni inwestorzy już teraz odgadną kilka z nich. Nie da się bowiem pominąć tokenizacji aktywów w świecie rzeczywistym, rosnącej popularności rozwiązań warstwy 2 i dynamicznej adopcji instytucjonalnej, czemu z pewnością sprzyjać będzie nowa administracja w USA.

Kierunek i tempo zmian, a przede wszystkim spory asortyment i lepsza dostępność kryptowalutowych produktów finansowych wymagać będzie od traderów sięgnięcia po nowoczesne rozwiązania do przechowywania i zabezpieczania posiadanych aktywów. Dobrym przykładem rozwiązania na miarę czasów jest Best Wallet, bezpieczny portfel typu non-custodial, wyposażony w szereg funkcji, które umożliwią sprawne inwestowanie i pełną kontrolę nad własnymi środkami.

fot. materiały partnera

1. RWA (z wyłączeniem stablecoinów) będą stanowić aż 30% TVL onchain 

Aktywa w świecie rzeczywistym, czyli RWA, w 2024 roku podwyższyły swoją wartość onchain o ponad 60%, do 13,7 miliarda dolarów. Około 70% RWA to prywatne pożyczki pozabankowe, a z pozostałych 30% większość stanowią krótkoterminowe papiery dłużne emitowane przez rząd Stanów Zjednoczonych i towary. Przychody w tych kategoriach rosną, a w 2025 roku możemy się spodziewać, że asortyment RWA się poszerzy.

Po pierwsze, kredyt prywatny przyspiesza ze względu na poprawę infrastruktury. Firma Figure odpowiada za prawie całość tego zjawiska, zwiększając wartość aktywów o prawie 4 miliardy dolarów w 2024 roku. W miarę jak coraz więcej firm wchodzi w tę przestrzeń, rośnie łatwość korzystania z prywatnych kredytów jako sposobu na przenoszenie pieniędzy do sektora kryptowalut.

Po drugie, mamy też papiery dłużne i towary o wartości kilku bilionów dolarów offchain. Onchain to tylko produkty o wartości 2,7 miliarda, ale ich zdolność do generowania przychodu (w przeciwieństwie do stablecoinów, które wypracowują zyski głównie dla ich twórców) sprawia, że stają się bardziej atrakcyjną alternatywą dla wspomnianych już stablecoinów.

Obecny asortyment RWA ogranicza się raczej do produktów podstawowych. Infrastruktura do tworzenia i utrzymywania protokołów RWA została ostatnio mocno uproszczona, więc twórcy coraz lepiej rozumieją ryzyko i ograniczenia związane z operacjami onchain. Istnieją wyspecjalizowane firmy, które zarządzają portfelami, mechanizmy tworzenia coinów, mechanizm sybil sensing, neobanki kryptowalutowe i więcej innowacyjnych produktów, co oznacza, że wkrótce będzie możliwe włączanie akcji, ETF-ów, obligacji i bardziej złożonych produktów finansowych do sektora onchain.

2. Fintech jako brama do świata krypto

TON, Venmo, PayPal i WhatsApp przyczyniają się do wzrostu widoczności kryptowalut z uwagi na swoją neutralność. To portale, które umożliwiają użytkownikom interakcje z kryptowalutami, ale nie namawiają natrętnie do korzystania z konkretnych aplikacji czy protokołów. Po prostu ułatwiają wejście do świata krypto. Przyciągają zarazem różnych użytkowników: TON ma 950 milionów użytkowników Telegrama, Venmo i Paypal – 500 milionów użytkowników usług płatniczych, a WhatsApp 2,95 miliarda aktywnych użytkowników komunikatora.

Działająca na WhatsAppie usługa Felix umożliwia błyskawiczne przekazy pieniężne za pomocą wiadomości. Odbiorca może otrzymać cyfrowy przelew lub gotówkę, którą odbierze w jednej z lokalizacji partnerskich (np. 7-Eleven). Takie usługi wykorzystują stablecoiny i Bitso na platformie Stellar.  Użytkownicy mogą teraz kupować kryptowaluty na MetaMask korzystając na przykład z Venmo. Istnieje też szereg rozwiązań, jak Best Wallet, z własną giełdą DEX i kartą płatniczą. Możemy się spodziewać, że sektor Fintech w 2025 roku będzie się dalej rozrastał w imponującym tempie.

3. Unichain stanie się wiodącym blockchainem L2 wg wolumenu transakcji

Giełda Uniswap ma TVL w wysokości prawie 6,5 miliarda dolarów, obsługuje 50-80 tysięcy transakcji dziennie, a dzienny wolumen obrotów osiąga wartość 1-4 miliardów USD. Arbitrum ma dzienny wolumen w wysokości około 1,4 miliarda (z czego za jedną trzecią odpowiada Uniswap), a Base – 1,5 miliarda (z czego jedna czwarta to transakcje na Uniswap). 

Jeśli Unichain przejmie choć połowę wolumenu Uniswap, z łatwością wyprzedzi największy blockchain L2 i wysunie się na prowadzenie.

fot. materiały partnera

4. NFT powracają do łask, ale w innej odsłonie

NFT powstały jako narzędzie do użytku w świecie kryptowalut – nie miały być jedynie środkiem do osiągnięcia celu.  Są z powodzeniem wykorzystywane w sektorze gamingu onchain, w sztucznej inteligencji (do przenoszenia własności modeli), a także w aplikacjach konsumenckich i mechanizmach potwierdzania tożsamości.

Blackbird to aplikacja mobilna skupiająca się na tworzeniu głębszych relacji między restauracjami a ich najbardziej lojalnymi klientami. . Wykorzystuje NFT w procesie identyfikacji klientów na platformie Web3. Integracja blockchaina ze światem restauracji ułatwia przekazywanie danych dotyczących zachowań klientów, co z kolei pozwala na tworzenie subskrypcji, identyfikację preferencji i przydział zniżek. 

Sofamon tworzy bitmoji Web3 (czyli NFT) – artykuły kolekcjonerskie. Projekt łączy elementy blockchain, metaverse i sztucznej inteligencji. Z kolei Story Protocol to innowacyjna platforma blockchain zaprojektowana specjalnie do zarządzania własnością intelektualną w erze cyfrowej. Przekształca własność intelektualną w programowalne aktywa cyfrowe – NFT nazywane „IP Legos”. 

NFT mogą być zintegrowane z transakcjami identyfikacyjnymi, transferami, własnością i członkostwem, ale mogą być również wykorzystywane do reprezentowania i wyceny aktywów. To właśnie ich elastyczność napędza moc NFT. Oczekujemy, że będą one miały coraz więcej przypadków użycia.

5. Startuje restaking 

Restaking protocol to innowacyjny mechanizm w ekosystemie kryptowalut, który pozwala na ponowne wykorzystanie już zestakowanych aktywów w celu zabezpieczenia dodatkowych protokołów lub sieci. 

fot. materiał partnera

Jak działa restaking? Użytkownicy stakują swoje aktywa w głównej sieci (np. Ethereum). Następnie mogą zrestakować te aktywa w protokole restakingowym. Protokół restakingowy wykorzystuje te aktywa do zabezpieczenia innych sieci lub usług (tzw. Actively Validated Services – AVS). Użytkownicy otrzymują dodatkowe nagrody za zabezpieczanie tych dodatkowych sieci.

Korzyści z restakingu to wyższe potencjalne zyski dla posiadaczy tokenów, zwiększone bezpieczeństwo dla nowych projektów blockchain i lepsza alokacja kapitału w ekosystemie kryptowalut.

Dlatego też restaking jest uważany za potencjalnie przełomową innowację w przestrzeni DeFi, która może znacząco wpłynąć na rozwój ekosystemu kryptowalut w najbliższych latach.

Ewolucja w tempie wykładniczym 

Po raz pierwszy w historii krajobraz polityczny Stanów Zjednoczonych wydaje się pomyślny dla kryptowalut. Wybrano 278 pro-kryptowalutowych kandydatów do Izby Reprezentantów w porównaniu do 122 kandydatów anty-kryptowalutowych. Gary Gensler, antykryptowalutowy przewodniczący SEC, ogłosił, że zrezygnuje w styczniu. Podobno Trump ma na jego stanowisko powołać Paula Atkinsa. Takich zmian będzie więcej. 

Pozostaje zatem trzymać rękę na pulsie kryptowalutowych nowinek i na wszelki wypadek zaopatrzyć się w nowoczesne rozwiązania do przechowywania i tradowania aktywów cyfrowych. Bezpiecznym, intuicyjnym i niezwykle funkcjonalnym narzędziem będzie Best Wallet: jak wieść niesie, najlepszy portfel kryptowalutowy na Androida, wyposażony w szereg dodatkowych funkcji, z których najbardziej przydatną wydaje się bieżący monitoring dobrze rokujących projektów. Wczesne sygnały bowiem są w cenie, szczególnie jeśli zależy nam, by dołączyć do wybranego projektu na początkowym etapie i skorzystać z niskiej ceny. Jak wynika z powyższych prognoz, będzie się za czym rozglądać na rynku. 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.