Raport: jest blisko sto tysięcy krypto-milionerów. Czy to na pewno bessa?

Pomimo niedawnego spowolnienia sektora kryptowalut, nowy raport firmy Henley & Partners ujawnił, że bardzo wielu uczestników rynku radzi sobie na nim doskonale: zliczono blisko sto tysięcy krypto-milionerów milionerów w skali globalnej a także kilku krypto-miliarderów. Badanie rzuca światło na rosnące bogactwo w przestrzeni aktywów cyfrowych i zapewnia cenny wgląd w globalny krajobraz kryptowalutowy.

Hodlerzy Bitcoina najbogatszymi inwestorami w krypto

Badania Henley & Partners ujawniły istnienie sześciu miliarderów bitcoinowych oraz dodatkowych 22 miliarderów, których portfele zdywersyfikowane zostały w koszyku złożonym z wielu kryptowalut. Choć analitycy nie ujawnili w raporcie ich tożsamości, podejrzenia padają w szczególności na osoby takie jak: CEO Binance Changpeng „CZ” Zhao, CEO Coinbase Brian Armstrong czy współzałożyciel Ripple Chris Larsen, którzy uznawani są dość powszechnie za najbogatszych krezusów kryptowalutowych.

Badanie wskazuje również, że 88 200 osób na całym świecie posiada aktywa o wartości ponad 1 miliona dolarów zdenominowanych w rozmaitych kryptowalutach. Wśród tej zamożnej grupy prawie połowa z nich, czyli ok. 40 500 osób, posiada zasoby w Bitcoinie przekraczające milion dolarów.

Tzw. „total”, czyli całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wyrażona w dolarach amerykańskich, źródło: TradingView

W zestawieniu z szerokim krajobrazem globalnego bogactwa, rzecznik Henley & Partners podkreślił że odsetek krypto-milionerów jest stosunkowo niewielki. Stanowią oni zaledwie ułamek w porównaniu z ponad 20 milionami milionerów żyjących na całym świecie.

Raport ujawnia, że 78 osób jest centymilionerami Bitcoina, z zasobami przekraczającymi 100 milionów dolarów ulokowanych w najstarszej kryptowalucie. 182 osoby może pochwalić się z kolei majątkiem przekraczającym 100 milionów dolarów w rozmaitych altcoinach.

Warto zauważyć, że milionerzy Bitcoina, choć stanowią 46% wszystkich krypto-milionerów, stanowią tylko 27% krypto-miliarderów. Rozbieżność tę przypisuje się znacznym zasobom początkowych inwestorów w BTC i ojców-założycieli kryptowalut alternatywnych.

Zobacz też: Bernstein: nie tylko Bitcoin i Ethereum. Kryptowaluty i DeFi będą mieć swoje ETF-y

Regulacje podążają za pieniądzem

Jak natomiast wygląda rozkład geograficzny naszych delikwentów? Pod względem geograficznym Stany Zjednoczone są zdecydowanym liderem z największą liczbą krypto-milionerów. Zaraz za nimi plasują się państwa takie jak Indie, Chiny, Brazylia czy Rosja. Globalną dystrybucję krezusów można też rozumieć jako oznaka uniwersalności technologii blockchain oraz fakt, że żadne bariery językowe i geograficzne nie przeszkadzają w dzieleniu się wspólną wizją finansów przyszłości. Dokładnie tak jak Pan Satoshi powiedział.

Raport wykracza jednak poza statystyki majątkowe i wprowadza jednocześnie indeks adopcji kryptowalut, klasyfikując kraje na podstawie ich wskaźników adopcji technologii blockchain. Singapur wyłania się z tego zestawienia jako ewidentny lider, za nim z kolei plasują się Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zajmują pozycje w pierwszej dziesiątce krajów o silnej adopcji kryptowalut.

Analiza podkreśla przyjazną dla kryptowalut politykę podatkową krajów takich jak Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie, jednocześnie przyznając, że pomimo dużego zainteresowania kryptowalutami, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pozostają w tyle pod względem przyjazności podatkowej i regulacyjnej dla hodlerów.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.