XRP może wygrać z SEC. Co to oznacza dla branży?

8 818

Inwestorzy XRP są zainteresowani przyszłością kryptowaluty, która obecnie zajmuje szóste miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej. W związku z toczącym się sporem między Ripple a Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), werdykt rozprawy jest jednym z najważniejszych aspektów, które mogą mieć znaczący wpływ na całą branżę.

Co stanie się z XRP, jeśli Ripple wygra pozew przeciwko SEC?

SEC podjęła kroki prawne przeciwko Ripple Labs w oparciu o zarzuty, że firma oferuje niezarejestrowane papiery wartościowe w postaci tokenów XRP.

Sprawa toczy się od trzech lat, obie strony złożyły ostateczne wnioski i czekają na decyzję.

Czekając na werdykt eksperci z branży rozważają, czy Ripple mógłby wygrać sprawę z SEC i co by to oznaczało dla ceny XRP oraz całego świata kryptowalut?

XRP to nie papier wartościowy

David Reischer twierdzi, że organy regulacyjne innych krajów zdecydowały, że kryptowaluty nie mogą być uważane za papier wartościowy, jeśli nie ma emitenta.

Ripple prawdopodobnie wygra z pozwem SEC, że Ripple powinien zarejestrować swoje tokeny jako papiery wartościowe. Ripple od dawna twierdzi, że inwestorzy nie mają „umowy inwestycyjnej”, która daje komukolwiek jakiekolwiek prawa.

Reischer twierdzi, że pozytywny wynik byłby „korzystny dla całej branży kryptowalutowej”, ponieważ powinien zapewnić przejrzystość i zaufanie całej branży. Dla całej branży niezbędne jest dogłębne zrozumienie wszystkich obowiązków i oczekiwań regulacyjnych określonych przez SEC, amerykańską komisję ds. handlu kontraktami terminowymi na towary (CFTC) i wszystkie inne agencje mające kompetencje do regulowania świata kryptowalut.

Spór między XRP a SEC stworzy precedens

Według Andrew Picketta, głównego adwokata procesowego w Andrew Pickett Law z Florydy, wynik procesu między Ripple a SEC jest kluczowy do pokazania swojej legalności na rynku amerykańskim.

Jeśli Ripple odniesie sukces w procesie sądowym, może pomóc umocnić swoją legalność na rynku amerykańskim, co przyniesie korzyści cenie XRP.

W innym miejscu Pickett postrzega wynik jako „ważny precedens, który ma zastosowanie do innych kryptowalut, takich jak Bitcoin”, zwłaszcza przez wiodące instytucje finansowe.

Może to otworzyć branżę kryptowalut na większą liczbę głównych inwestorów i firm, które wcześniej ostrożnie podchodziły do ​​wejścia na rynek ze względu na niepewność regulacyjną.

Ostateczna decyzja

Z drugiej strony, jeśli SEC odniesie sukces w tej sytuacji, może to mieć bardzo negatywne reperkusje dla XRP, jego inwestorów i całej branży kryptowalut. Regulator ma prawo nałożyć grzywnę na Ripple Labs i wymagać od firmy zarejestrowania XRP. W rezultacie taka decyzja z pewnością skutkowałaby traktowaniem XRP na równi z tradycyjnymi papierami wartościowymi, co mogłoby wpłynąć na funkcjonowanie cyfrowej waluty.

Jednak jak pokazały dotychczasowe wydarzenia, Ripple potrafi skutecznie obronić się przed argumentami przedstawianymi przez SEC. Można to uznać za ważne zwycięstwo XRP.

Należy pamiętać o tym, że pomimo tego, że Ripple odniósł pewne sukcesy podczas przesłuchań, ostateczny wynik sprawy jest nadal nieznany.

W momencie tworzenia artykułu, XRP kosztowało 0,34 USD, odnotowując dzienne straty w wysokości około 2,7%, a całkowita kapitalizacja rynkowa aktywów wynosiła 17,1 mld USD.

Komentarze