Metropolitan Bank dementuje zmianę polityki dotyczącej transakcji kryptowalutami

614

Po ostatnich zamieszaniach na giełdach, Metropolitan Bank Holding oświadczył, że informacje ujawnione 2 dni wcześniej o braku akceptacji transferów środków związanych z kryptowalutami są nieprawdziwe.

Przypomnijmy, że parę dni temu nastąpił problem związany z rzekomym brakiem weryfikacji przestrzegania zasad przez inne banki międzynarodowe oraz przestępstwem jednego z klientów banku Metropolitan.

Oświadczenie wskazuje również, że:

„W zeszłym tygodniu wysłaliśmy do klientów przypomnienie dotyczące naszej polityki w zakresie przyjmowania przelewów środków związanych z kryptowalutami od podmiotów spoza USA. Komunikat ten w żaden sposób nie jest zmianą obecnej polityki ani też dowodem na międzynarodowe oszustwo”

Nie wskazano natomiast stanowiska dotyczącego krajowej polityki w tym zakresie ani też transferu środków od podmiotów amerykańskich.

„Długoterminowa strategia nieprzyjmowania środków od podmiotów spoza USA jest częścią naszego zarządzania ryzykiem, która jest skoncentrowana na zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności działania banku będącego w zgodzie z standardami i przepisami prawa” – stwierdza oświadczenie.

Metropolitan Bank Holding jest operatorem takich kart płatniczych jak Coinbase Shift czy Visa Bitpay, które bez problemu działają do dziś. Dla porównania inne karty płatnicze jak TenX, Bitwala, Coinsbank należące do Wave Crest Holding ciągle nie są czynne.

Polityka banków na całym świecie jest różna. Niektóre zachęcają do korzystania z ich usług w zakresie przelewów środków z giełd ale jest grupa, która nie akceptuje współpracy np. z firmami, które zajmują się handlem kryptowalutami. W poprzednich artykułach wspominaliśmy o wielu przypadkach działań banków przeciwko rynkowi. Brak przepisów, niepewność i pozabankowy charakter kryptowalut powoduje zachowania negatywne.

Stanowisko Związku Banków Polskich nie jest pozytywne wobec rozwoju kryptowalut. Znany jest przypadek wypowiedzenia rachunku bankowego przez jeden z polskich podmiotów. Nie dotyczy to osób prywatnych, które na własny użytek kupują kryptowaluty. Można sobie zadać pytanie jakie będą kolejne kroki banków? Trudno jest wskazać czy nastąpi radykalizacja stosunku do walut cyfrowych czy też jego ocieplenie. Przypomnijmy że banki są pod nadzorem KNF-u, który ostrzegł przed takimi inwestycjami.

Komentarze