Francja przeciwna reklamom instrumentów opartych o kryptowaluty

Francja już od jakiegoś czasu wraz z Niemcami wnosi o spotkania dotyczące kryptowalut o czym pisaliśmy. Szczyt G20 będzie jedną z najlepszych okazji do rozmowy między najważniejszymi graczami na rynku europejskim. Francja i jej regulatorzy już zaczęli działać i postanowili wydać oświadczenie o wprowadzeniu zakazu reklamy instrumentów pochodnych powiązanych z kryptowalutami. Takie działania powinny podlegać według agencji autoryzacji. Jak możemy wyczytać w oświadczeniu L’Autorite Des Marches Financiers (AMF):

„AMF stwierdza, że ​​umowa z kryptowalutą rozliczaną w środkach pieniężnych może zostać zakwalifikowana jako instrument pochodny, niezależnie od kwalifikacji prawnej krypto-waluty, w związku z czym platformy internetowe oferujące instrumenty pochodne kryptowalutowe wchodzą w zakres dyrektywy MiFID 2, a zatem muszą być zgodne z zezwoleniem , zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz obowiązek raportowania handlu EMIR do repozytorium transakcji a przede wszystkim do przepisów ustawy Sapin 2, w szczególności zakazu reklamowania niektórych umów finansowych. „

Dyrektywa Mifid II jest unijnym przepisem mówiącym o przejrzystości rynku pod względem wydawanych instrumentów. Do tej pory francuskie służby poddały pod analizę również ICO. W październiku poprzedniego roku taką inicjatywę nazywaną UNICORN (Universal Node to ICO Research Network) wprowadzono aby przejrzystość rynku ICO dla inwestorów była większa. AMF ma przez ten projekt również wspierać badania naukowe związane z wykorzystaniem ICO. Rozwiązanie to, zgodnie z oświadczeniami w tamtym czasie, miał na celu:

„zaoferowanie tym menadżerom projektów ICO ram pozwalających na rozwój ich działalności i zapewnienie ochrony podmiotów i inwestorów, którzy chcą uczestniczyć”

Do tej pory stanowisko francuskie co do kryptowalut było raczej negatywne. Banki w tym kraju ostrzegały przed inwestowaniem w kryptowaluty na własne ryzyko. Przeciwieństwem jest  podejście do produktu jakim jest Blockchain bo tutaj rząd testuje nawet własne rozwiązania oparte o tą technologie. Szczególnie interesującym wydarzeniem będzie wspomniane spotkanie dwudziestu najbogatszych państw świata, które może wpłynąć na dalsze postępowania wielu państw w zakresie tworzenia prawa związanego z rynkiem kryptowalut. O wszystkim będziemy informować na naszym portalu.

Źródła: amf-france.com, coindesk.com

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze