Postanowienia noworoczne dla fanów kryptowalut — czego się trzymać, a co odpuścić w roku 2025
Artykuł zawiera treści sponsorowane.
Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe szanse i możliwości. Dzisiaj przedstawiamy sześć postanowień noworocznych, jakie każdy fan kryptowalut powinien rozważyć już 1 stycznia, a potem konsekwentnie wdrażać każdego dnia.
Od mainstreamowej adopcji po szansę na prokryptowalutową administrację w USA, miniony rok zdołał umocnić pozycję kryptowalut jako siły napędowej transformacji w światowej gospodarce. Początek kolejnego roku jest zatem doskonałą okazją do refleksji i zmiany dotychczasowego podejścia do rynku aktywów cyfrowych.
Zarówno doświadczeni traderzy jak i pełni pasji nowicjusze mogą rozważyć proponowane przez nas postanowienia i zastanowić się, jakie przyzwyczajenia warto kultywować, a jakie lepiej odpuścić w nowej rzeczywistości finansowej. Podpowiemy pewne strategie i wskażemy przydatne rozwiązania, na przykład bezpieczny portfel Best Wallet.
Poniżej podsuwamy różne pomysły, od oszczędzania i rozsądnego podejścia do wydatków po edukowanie innych i dzielenie się widzą. Warto pamiętać, że w równym stopniu chodzi tu o rozwój osobisty jak i kształtowanie przyszłości technologii, która może na nowo napisać reguły rządzące światem finansów.
Załap się na końcówkę przedsprzedaży Best Wallet
Uważaj na scamy, rug pulle i dziwne tokeny
Mimo niezliczonych ostrzeżeń i dostępności zasobów edukacyjnych scammerzy w świecie kryptowalut wciąż zbierają potężne żniwo i to w zastraszającym tempie. Powagę sytuacji nakreślili obserwatorzy rynku 14 listopada, kiedy to miała miejsce rekordowa wręcz liczba rug pulli, bo aż 31. Łączne straty w tym miesiącu sięgnęły około 15 milionów dolarów.
Rug-pulle w okresie od połowy października do listopada. Źródło: TenArmor
Niedawno głośno było o tokenie Hawk Tuah (HAWK), którego losy dobitnie przypomniały nam, jak wiele osób bezrefleksyjnie inwestuje w podejrzane projekty. Po emisji tokena HAWK jego kapitalizacja skoczyła do zawrotnej kwoty 490 milionów dolarów, tylko po to, by w ciągu kolejnych trzech godzin stracić na wartości aż 91%.
Pamiętajmy, by zrobić własne rozeznanie i sceptycznie podchodzić do obietnic szybkich zysków. Scammerzy żerują na ludzkiej chciwości, dlatego zachowajmy czujność, gdy będzie nas kusiło, by liczyć zyski, których jeszcze nie ma. Warto dokładnie zbadać każdy projekt, nawet jeśli wydaje się rzetelny i cieszy się poparciem znanych osób.
Przekształć portfel BTC w dochód pasywny
Bitcoin w ciągu minionego roku ewoluował, stając się czymś więcej niż tylko środkiem do przechowywania wartości (SOV). Choć krytycy niegdyś wytykali Bitcoinowi ograniczoną funkcjonalność w porównaniu z innymi blockchainami, krajobraz zmienił się drastycznie wraz z pojawieniem się innowacyjnych rozwiązań warstwy 2 i platform smart contract.
Projekty takie jak Stacks, Rootstock, Liquid i Babylon redefiniują możliwości Bitcoina, wprowadzając do sieci wyszukane funkcje DeFi (znane jako BTCFi). W ten sposób eliminują lukę między solidnymi zabezpieczeniami Bitcoina a programowalnością zbliżoną do sieci Ethereum, efektywnie poszerzając horyzonty blockchaina.
TVL funkcji BTCFi od pierwszego kwartału 2023 roku. Źródło: DefiLlama
Liczby mówią za siebie: widać, że rynek entuzjastycznie odpowiada na te postępy. TVL wzrosła z 306 milionów dolarów w pierwszym kwartale 2024 do zawrotnej sumy 7,4 miliarda pod koniec ubiegłego roku (wzrost o 2 180%!).
Choć niektórzy posiadacze Bitcoina wciąż obawiają się wykorzystać swoje zasoby BTC na blockchainach kompatybilnych z EVM, projekty takie jak Core Chain umożliwiają zdobywanie zysków bez konieczności utraty kontroli nad swoimi Bitcoinami.
Zachęcaj znajomych i rodzinę, by dali szansę Bitcoinowi
Rynek kryptowalut osiągnął niespotykane dotąd rozmiary. Kapitalizacja w listopadzie przekroczyła 3,9 biliona dolarów, co w połączeniu z rosnącą adopcją instytucjonalną otwiera szereg różnych ścieżek, które mogą przemówić nawet do tradycyjnych inwestorów
W ubiegłym roku miało miejsce pamiętne wydarzenie, kiedy to zatwierdzono aż 11 Bitcoinowych ETF-ów. Funduszami tymi zarządzają giganci tacy jak VanEck, WisdomTree czy Franklin Templeton, a dzięki nim ekspozycję na Bitcoina mogą uzyskać nawet posiadacze tradycyjnych rachunków inwestycyjnych.
Bitcoinowe ETF – środki przychodzące/wychodzące od stycznia 2024 roku. Źródło: CoinGlass
ETF-y istnieją również dla Ethereum, a w najbliższym czasie spodziewamy się ich także na XRP. Oferta firm takich jak BlackRock i Fidelity pozwala też zminimalizować ryzyko związane ze zmiennością. Oferowana przez BlackRock platforma BUIDL proponuje, na przykład, stokenizowany fundusz, który umożliwia inwestycję kapitału użytkowników w aktywa równoważne dolarowi, jak gotówka, bony skarbowe czy obligacje repo. Fundusz jest zabezpieczony krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi, a wartość aktywów objętych zarządzaniem (AUM) wynosi w chwili obecnej 540 milionów dolarów.
Dokonuj płatności w kryptowalutach
W 2024 roku liczba właścicieli kryptowalut sięgnęła 562 milionów. Dla porównania, w roku 2023 było ich 420 milionów. To dobry czas, by zacząć korzystać z cyfrowych aktywów do płatności, tym bardziej, że infrastruktura umożliwiająca takie transakcje w ciągu ostatniego roku znacznie się rozwinęła.
Serwisy takie jak Bitrefill pozwalają użytkownikom na realizację transakcji w walutach takich jak Bitcoin, Ether, Tether, USD Coin i inne. W ofercie znajdziemy karty podarunkowe, doładowania telefonów komórkowych i nie tylko. Rozwiązania te są dostępne w 170 krajach.
Coraz więcej sieci handlowych spogląda łaskawym okiem na płatności w kryptowalutach. Zmianę widać też w sektorze turystyki i podróży. Dobrym przykładem jest platforma Travala.com, która akceptuje płatności w kryptowalutach za rezerwację hotelu czy lotu.
Popraw bezpieczeństwo swoich aktywów cyfrowych
Bezpieczne przechowywanie kryptowalut staje się priorytetem numer jeden dla inwestorów na każdym poziomie. Zamiast trzymać swoje aktywa bezpośrednio na giełdach czy w portfelach online (hot wallet), dobrze jest rozejrzeć się za rozwiązanie typu cold wallet.
Złotym standardem są portfele takie jak Ledger czy Best Wallet. Oferują zabezpieczenia klasy bankowej i zapewniają skuteczną ochronę przed zagrożeniami online. Posiadacz portfela zachowuje calkowitą kontrolę nad swoimi aktywami i kluczami prywatnymi. Best Wallet obsługuje wiele blockchainów, a użytkownicy mogą dodatkowo nabyć natywny token projektu o tej samej nazwie, i zyskać na stakingu.
Zainteresowanie portfelami cold wallet wzrosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy, kiedy Bitcoiny trzymane na różnych giełdach scentralizowanych straciły na wartości, osiągając historyczne minimum. Firmy kryptowalutowe i DAO wykorzystują rozwiązania multisig, by uzyskać dostęp do inteligentnych portfeli online, takich jak Safe Wallet.
Cena Bitcoina a saldo na giełdach scentralizowanych. Źródło: CryptoQuant
Dziel się wiedzą, ale nie nachalnie
Jest cienka granica między dzieleniem się wiedzą a natrętnym nagabywaniem. Pamiętajmy, że chodzi o pieniądze, zatem decyzje powinny być podejmowane autonomicznie i z pełną odpowiedzialnością. Jako fan kryptowalut możesz co najwyżej podzielić się wiedzą i opinią, lub wyjaśnić, co sprawdziło się w Twoim przypadku. Uważaj przy tym, by starannie oddzielać fakty od opinii.
Nie obiecuj znajomym błyskawicznych zysków, ale raczej opowiedz o swojej własnych doświadczeniach. Przytocz swoje małe zwycięstwa, ale i porażki, a przede wszystkim podawaj twarde fakty i źródła rzetelnych informacji. W ten sposób zbudujesz własną wiarygodność. Jednocześnie zaufanie do całego ekosystemu, nie wpływając jednak na indywidualne decyzje finansowe osób postronnych.