Popularny altcoin na rozdrożu. Ten ruch może zadecydować o jego przyszłej wycenie
Lido DAO (LDO) to typowy średniak, który zajmuje miejsca w samym środku rankingu 100 największych kryptowalut. Jego cena, która waha się w przedziale o 1 do 2 dolarów, powoduje, że to popularny wybór, dla nowych gracz i tych, którzy nie mają zbyt zasobnego portfela. W ostatnim czasie altcoin mierzy się z różnymi wyzwaniami i doświadcza pewnych trudności. Oto kilka kwestii, które warto uważnie śledzić.
Zagadkowa aktywność wielorybów. Jak zareaguje altcoin?
Jednym z głównych wyzwań, z którymi musi mierzyć się właściwie każdy kryptowalutowy projekt, jest wzmożona aktywność wielorybów. Nagłe ruchy dużych posiadaczy potrafią mocno namieszać na rynku. Z takim problem musi zmierzyć się Lido.
Ostatni raport SpotOnChain ujawnił, że pięć krypto wielorybów sprzedało prawie 8 milionów dolarów w tokenach Lido (LDO). Wieloryby wysłały aż 4,44 miliona LDO na adres Binance pomimo tego, że odnotowały straty wynoszące ponad 2,6 miliona dolarów.
Pierwszy adres, „Whale 0xd7c”, zdeponował 927 834 LDO o wartości 1,68 miliona dolarów. Następnie nabył 30 maja 2,428 miliona LDO za 5,64 miliona dolarów przy cenie 2,324 dolarów za token. Finalnie wieloryb zlikwidował swoją pozycję przy średniej cenie 1,923 dolara za token. Otrzymał 4,57 miliona dolarów i tym samym zanotował 973 000 dolarów straty.
Kolejne adresy kryptograficzne 0x287 i 0x7Ee, prawdopodobnie należące do tego samego użytkownika, zdeponowały wszystkie swoje 2,26 mln udziałów w LDO, o wartości około 4 mln dolarów. W tym przypadku strata wyniosła około 1 mln dolarów. Oba adresy wycofały tokeny LDO z Binance średnio po cenie 2,217 USD, przy szacunkowym koszcie na poziomie 5,01 mln USD w dniach 24 maja i 23 czerwca 2024 r.
Dwa ostatnie adresy, 0xBD0 i 0x423, zlikwidowały 1,25 miliona LDO o wartości 2,23 miliona dolarów po miesiącu gromadzenia Lido. Ostatecznie portfele wycofał tokeny LDO z Binance w momencie, gdy altcoin kosztował około 2,289 USD. Szacunkowy koszy wyniósł około 2,87 mln USD. W tym wypadku straty wyniosły około 643 000 USD.
Sytuacja, gdy wieloryby decydują się na sprzedaż, pomimo notowania strat, może być niepokojącym sygnałem dla rynku. Co spowodowało te gwałtowne ruchy?
Wieloryby wystraszyły się SEC? Lido reaguje
Pod koniec czerwca Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych SEC pozwała firmę Consensys w związku z usługą stakingu MetaMask Ethereum (ETH). Co ciekawe, Lido i Rocket Pool zostały wskazane w niniejszym pozwie jako nielegalne usługi. Mówiąc wprost, komisja określiła kryptowaluty jako niezarejestrowane papiery wartościowe.
Prawdopodobnie to właśnie ta informacja wywołała wątpliwości i niepewność wśród tych wielorybów. Choć sytuacja rzeczywiście może wyglądać niepokojącą, to warto zachować zimną krew i czekać na kolejne kroki w sprawie
W reakcji na zarzuty SEC Lido poinformowało, że zwiększa wysiłki na rzecz decentralizacji. Rozwiązaniem, które ma doprowadzić do tego celu jest moduł Community Staking (CSM). Jak informuje Lido, moduł promuje bardziej zdecentralizowane działanie węzłów Ethereum.
Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu: „Ostatecznym celem tego modułu jest umożliwienie bez pozwolenia wejścia do zestawu Lido on Ethereum Node Operator i uwłaszczenie udziału solo w protokole, zwiększając całkowitą liczbę niezależnych operatorów węzłów w całej sieci Ethereum”,
Moduł znajduje się obecnie we wczesnej fazie wdrażania w sieci testowej Holesky. Czas pokaże, czy wysiłki Lido wystarczą do zażegnania kryzys. Niewykluczone, że niebawem rynek oceni opisane ruchy wielorybów jako zbyt pochopne.