Popularność NFT znów rośnie. Historyczny moment dla Ethereum i zmierzch dominacji OpenSea?

Patrząc na zużycie tzw. 'gas fees’ na Ethereum Glassnode wskazał, że głównym wzrostem aktywności sieciowej jest rynek NFT. Rynek ten mimo trwającej bessy i powrotu niepewności na rynek wygląda jakby przeżywał 'drugą młodość’. Po gwałtownym spadku aktywności użytkowników pod koniec 2022 roku, całkowite zużycie gazu przez transakcje NFT wzrosło o 97% na przestrzeni stycznia oraz lutego i zbliża się do poziomów euforii z 2021 roku. Według Glassnode głównym katalizatorem dla rynku NFT staje się depcząca po piętach OpenSea, platforma Blur oraz Ordinals na Bitcoinie.

Przyjrzyjmy się danym on-chain opublikowanym przez Glassnode:

Źródło: Glassnode

Skok zainteresowania Blur doprowadził do wzrostu wzrostu popytu na przestrzeń blokową. To z kolei spowodowało wzrost opłat dla walidatorów i więcej ETH spalanych za pośrednictwem wprowadzonego w 2021 protokołu EIP1559. Wciaż jednak daleko jesteśmy od fundamentalnego, znaczącego wzrostu sieci ETH. Choć nastąpił zauważalny wzrost całkowitej aktywności on-chain zarówno wzrost jak i liczba nowych adresów jest nadal o 40% niższa niż w lutym 2022 roku, a średnia miesięczna (czerwona linia) pozostaje poniżej rocznej (fioletowo-niebieska linia) sygnalizując utrzymujące się negatywne momentum. Na tej podstawie Glassnode formułuje wniosek, że zainteresowanie NFT jest powszechniejsze wśród istniejących użytkowników, bez szczególnego udziału przypływu nowych użytkowników do sieci Ethereum. To z kolei prowadzi do wniosku, że Opensea rywalizuje o udział w rynku NFT z Blur wokół tej samej bazy użytkowników sektora kryptowalut.

Źródło: Glassnode

Mediana cen gazu transakcyjnego utrzymywałą się na niskich poziomach od 3 kwartałów wahając się od 10 do 20 Gwei. Ile wynosiły średnie opłaty? Wg. Glassnode było to średnio 0,5 USD dla standardowej transakcji i około 2 USD dla inteligentnego kontraktu. To zaledwie ułamek nawet trzycyfrowych liczb, które widzieliśmy podczas minionego rynku byka 2020 – 2021. Niskie koszty gazu sugerująniski popyt na przestrzeń blokową, a tym samym niewielkie wykorzystanie aplikacji Ethereum – typowe w czasie wszystkich poprzednich rynków niedźwiedzia.

Źródło: Glassnode

Jednocześnie od początku roku Glassnode odstrzega stopniowy, trwały wzrost kosztów gazu. Obecnie wynoszą one 38 Gwei i są zdecydowanie wyższe od okresu hossy z 2022 roku. Rosnący popyt na gas fees sugeruje wczesną fazę odrodzenia aktywności sieciowej na Ethereum, napędzaną głównie NFT.

Źródło: Glassnode

Uruchomiony w październiku 2022 roku Blur, rynek tokenów NFT który ma ambicje by stać się profesjonalną platformą handlową NFT błyskawicznie zyskał popularność zagrażając dominacji OpenSea. Na dzień dzisiejszy Blur przejął 78% udziału w rynku transferów NFT, wyprzedzając OpenSea po airdropie, który miał miejsce 14 lutego. To, co napędza wzrost platformy to [rzede wszystkim konkurencyjność cenowa – model zerowych opłat za handel z opcjonalnymi opłatami licencyjnymi.

Źródło: Glassnode

Ograniczony wpływ ruchu powrotnego OpenSea można przypisać różnicom w bazach użytkowników obu platform. OpenSea historycznie przyciąga twórców i kolekcjonerów, podczas gdy Blur jest skierowany do profesjonalnych handlowców. Dzięki nagrodom w postaci tokenów, Blur skutecznie zwiększył głębokość rynku na swojej platformie, zachęcając użytkowników do składania ofert, a jego ostatecznym celem jest zwiększenie częstotliwości sprzedaży NFT i poprawa doświadczenia w zakresie handlu i płynności NFT.

Ze względu na wyjątkowość NFT, określenie ich płynności wyłącznie na podstawie wolumenu obrotu w stosunku do całkowitej liczby aktywów może być mylące. Dlatego też zbadanie dziennej częstotliwości sprzedaży na jednego unikalnego użytkownika może zapewnić bardziej dokładną miarę wskaźnika obrotu. W przypadku aktywów niefungowych, opisuje to ostatecznie tempo, w jakim poszczególni sprzedawcy znajdują nabywców, którzy są skłonni kupić dowolne NFT z kolekcji i po jakiej cenie.

Pod tym względem Blur wyraźnie prowadzi w wyścigu z 4 lub 5 transakcjami na użytkownika dziennie, podczas gdy OpenSea widzi średnio dwie transakcje dziennie na użytkownika. Wyższa częstotliwość sprzedaży może wywołać efekt koła zamachowego, ponieważ więcej sprzedawców NFT czuje się pewnie słuchając platformy Blur, tworząc większą ofertę, co z kolei przyciąga więcej kupujących.

Źródło: Glassnode

Choć konkurencyjna decyzja OpenSea o obniżeniu opłat była odpowiedzią na presję ze strony konkurencji. W miarę jak dwa główne rynki przenoszą główny punkt zaczepienia z twórców i kolekcjonerów NFT na traderów, tworzenie wartości dla NFT może również ulec zmianie, potencjalnie przekształcając te przedmioty kolekcjonerskie w nową klasę spekulacyjnych aktywów. Tokeny NFT historycznie czerpały wartość z subiektywnych kryteriów na które często wpływały na nie manipulacje rynkowe. Wyższa częstotliwość obrotu tokenami NFT może doprowadzić do skokowego wzrostu popularności rynku i obrotu tokenami. Spojrzenie na wielkość sprzedaży na OpenSea i Blur wskazuje, ta druga giełda tworzy również bardziej dochodowe środowisko sprzedażowe (średnia wielkość sprzedaży w zakresie od 0,3 do 1,3 ETH). Dla porównania na OpenSea sprzedaż była stała, ze średnią około 0,2 ETH przez wiele długich miesięcy. Glassnode zauważa też, że w przypadku tokenów NFT wielkość sprzedaży nie oznacza tylko wyższych zysków dla traderów NFT, ale może również wynikać z ogólnie wyższej ceny oferty na rynku Blur. To również potwierdza początkowy sukces strategii rynkowej platformy i jej użytkowników.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze