Pokoleniowa hossa czy koniec marzeń? Bitcoin i altcoiny: aktualne prognozy oczami eksperta

Rynek kryptowalut w ostatnich tygodniach doświadcza znacznych wahań, na co wpływ mają zarówno wydarzenia globalne, jak i dynamika wewnętrzna rynku. Ryan Lee, główny analityk w Bitget Research, pionie analitycznym giełdy kryptowalut Bitget, podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat obecnej sytuacji, zwracając szczególną uwagę na Bitcoina oraz altcoiny „głównego nurtu” takie jak Solana i Cardano.

Wpływ wydarzeń globalnych na Bitcoina

Ryan Lee rozpoczyna od kwestii fundamentalnej: „Bitcoin stał się globalnym aktywem, na którego wycenę rynkową wpływają światowe wydarzenia. Trwający kryzys na Bliskim Wschodzie przyczynił się do zahamowania wrześniowego ożywienia Bitcoina” – zauważa analityk. Pomimo historycznie pozytywnego miesiąca dla rynku, w październiku Bitcoin spadł o 4,8% do 60 683 USD. „Obecna niestabilność wskazuje, że może nastąpić dalszy spadek” – dodaje analityk.

Wykres kursu kryptowaluty Bitcoin, źródło: Coingecko
Wykres kursu kryptowaluty Bitcoin, źródło: Coingecko

Kryptowaluty uciekają z rynku

W ostatnich dniach obserwuje się zwiększone upłynnianie kryptowalut przez uczestników rynku. „Dane sektorowe pokazują, że do tej pory w październiku upłynniono ponad 700 milionów dolarów, z czego znaczną część stanowi BTC” – komentuje Lee. „Ogólnie rzecz biorąc, operacje te można uznać za sposób na zresetowanie rynku, ponieważ większość traderów była wcześniej nadmiernie wylewarowana” – wyjaśnia.

Przyszłość jest niepewna

Analityk podkreśla, że trudno jest obecnie przewidzieć kierunek rynku na resztę miesiąca. „Większość inwestorów w dużej mierze reaguje na wydarzenia makroekonomiczne. Rzut oka na niektóre dane dotyczące wyników, takie jak spadek wolumenu obrotu o 16%, wskazuje na słabnące nastroje” – tłumaczy Ryan Lee. „Reakcja ta jest wytłumaczalna, ponieważ inwestorzy wolą nie dać się wciągnąć w sytuację makroekonomiczną, która zablokuje ich kapitał” – dodaje.

Inwestorzy instytucjonalni pozostają aktywni

Pomimo ogólnego spowolnienia, inwestorzy instytucjonalni nadal wykazują zainteresowanie aktywami cyfrowymi. „Inwestorzy instytucjonalni nadal kupują cyfrową walutę w tempie równym lub wyższym niż dzienna ilość wydobywanej waluty (według danych dostępnych na platformie Cryptoquant)” – zauważa Lee. „Obecnie BTC utrzymuje się powyżej poziomu wsparcia 60 000 USD i może wahać się w przedziale sięgającym do 72 000 USD. Oczekiwanie na obniżki stóp procentowych FED i odbicie rynku może być skutkiem historycznie optymistycznych wyników Bitcoina w czwartym kwartale”.

Perspektywy dla altcoinów: Solana i Cardano na czele

„Altcoiny generalnie utrzymują głęboką korelację z Bitcoinem. Spośród wielu, Solana i Cardano wykazują intrygującą technologię, która wyróżniła je wśród społeczności” – podkreśla analityk Bitget. „Poza obecnymi perspektywami cenowymi, oba tokeny budują solidny i zróżnicowany ekosystem, który będzie stale odnosił się do ich natywnych tokenów” – dodaje.

Solana – poważny gracz w niszy DeFi

„Solana nadal konkuruje o udział w rynku DeFi (zdecentralizowanych finansów – przyp. red.). Z wartością zablokowaną TVL o wartości 10,5 miliarda dolarów, ponad 77 milionów tokenów SOL zostało zablokowanych, tworząc niedobór, który może podnieść ceny w dłuższej perspektywie” – ocenia Lee. Ponadto Solana zyskuje na znaczeniu jako centrum transakcji detalicznych, a sektory takie jak memecoiny i DePIN szybko się rozwijają. „Patrząc z szerszej perspektywy, SOL będzie stale cieszył się dużym popytem i to tylko kwestia czasu, zanim przekroczy kamień milowy 260 USD ATH” – prognozuje analityk.

Wykres kursu kryptowaluty Solana (SOL), źródło: Coingecko

Cardano – lider w zdecentralizowanym zarządzaniu

Ryan Lee przyjrzał się też niedocenianemu ostatnio łańcuchowi Cardano (ADA). „Cardano jest uważane za jeden z najbardziej rozwiniętych protokołów blockchain na rynku. Wielu uważa, że cena 0,34 USD jest niedoszacowana, biorąc pod uwagę jego najnowsze osiągnięcia” – ocenia ekspert. Ostatnie wydarzenia, takie jak hard fork Chang, wprowadzają zdecentralizowane zarządzanie, dając społeczności większy wpływ na funkcjonowanie protokołu. „Zwiększy to atrakcyjność Cardano, generując większy popyt na ADA w dłuższej perspektywie. W związku z tym cena ADA może wkrótce z łatwością osiągnąć poziom 1 USD” – przewiduje Lee.

Wykres kursu kryptowaluty ADA, źródło: Coingecko
Wykres kursu kryptowaluty ADA, źródło: Coingecko
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.