Podsumowanie szału memecoinów na Solanie (SOL). ZachXBT: „z 12 projektów żaden nie dowiózł”

Znany i lubiany „detektyw on-chain” ZachXBT poinformował na X (Twitterze), że przyjrzał się niedawnym, dwunastu przedsprzedażom memecoinów na blockchainie Solanie, które łącznie zebrały od ulicy oszałamiającą kwotę 26,7 miliona dolarów w ciągu ledwie miesiąca. Podsumowanie nawiązuje do tzw. „presale meta”, sytuacji na rynku memecoinów gdzie chciwość i euforia ogarnia kupujących, co skrzętnie wykorzystują influencerzy i oszuści odpalając swoje autorskie monety.

fot. X

ZachXBT podsumowuje kryptowaluty memowe i gorące głowy

Notatka Zacha była w zasadzie pójściem za ciosem w postaci komentarza z 19 marca br., kiedy to analityk on-chain stworzył wyżej wymienioną listę. Liczył w niej jak wiele sztuk kryptowaluty SOL zebrały poszczególne przedsprzedaże i czy którykolwiek z nich nie będzie bezczelnym skokiem na kasę.

fot. X

Jak się okazało, wszystkie z nich odnotowały dramatyczny spadek wartości zaraz po uruchomieniu, a jeden projekt nie wydał w ogóle żadnego tokena. Wśród znaczących klap był memecoin „I like this coin (LIKE)” (ang. „lubię tę monetę”), którego wartość spadła o ponad 90% już podczas pierwszych ośmiu godzin handlu, pomimo początkowej kapitalizacji rynkowej w wysokości 577 milionów dolarów. Założyciel projektu, znany pod pseudonimem pokeee.eth, od tego czasu milczy na jego temat.

Wykres kryptowaluty LIKE, fot. Dexscreener

Innym projektem, który przyciągnął uwagę z niewłaściwych powodów, był MOONKE, który zadebiutował z wyceną prawie 500 milionów dolarów, a wkrótce potem spadł o ponad 99%. Jego założycielem był RockyXBT, który na platformie X (Twitterze) cieszy się sumą blisko 20 tysięcy obserwujących, a jego ostatni post miał miejsce w połowie marca.

Wykres kryptowaluty MOONKE, fot. Dexscreener

Presale meta na Solanie (SOL) jako końcówka cyklu

Korekty i spektakularne upadki kryptowalut memowych skłaniają niektórych obserwatorów sektora do porównań do do boomu na ICO Ethereum z 2017 r., kiedy to liczne projekty, napędzane chciwością i czysto spekulacyjnym zapałem, ostatecznie nie spełniły stawianym im oczekiwań, pozostawiając po sobie finansowe spustoszenie.

To oczywiście nie koniec i żadne długofalowe lekcje nie zostaną wyciągnięte. Faktycznie wiele osób straciło pieniądze, ale i pokaźne ich grono wypchało kieszenie (tak, dotyczy to też „ulicy”). Przy okazji kolejnego rajdu zapewne dostrzeżemy te same schematy i kolejną falę ofert od Waszych ulubionych influencerów w mediach społecznościowych.

Warto natomiast zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy przypadkiem „presale meta” na memecoinach nie jest sygnałem końcówki cyklu, nawet jeśli to tylko i wyłącznie cykl krótkoterminowy.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze