PILNE! MiCA nie wejdzie w życie? Sejm zawalił na korzyść branży krypto

Jak informują w specjalnym wywiadzie z przedstawicielem branży krypto dziennikarze Bankier.pl, pojawiły się problemy z wdrożeniem w Polsce unijnego rozporządzenia MiCAR, które ma docelowo „ujednolicić rynek kryptowalut w Unii Europejskiej”. Choć wstępny projekt polskiej ustawy pojawił się już w lutym 2024 r., finalnie nie udało się jej uchwalić przed kluczowym terminem, którym był 30 grudnia 2024 r. Oprócz Polski nie zdążyły również Portugalia i Belgia. Skutki tego opóźnienia są znaczące – i to w sposób, którego rządzący prawdopodobnie nie przewidzieli.

Sejm zawalił, branża krypto odetchnie

Rozporządzenie MiCA (ang. Markets in Crypto-Assets Regulation) wprowadza w całej Unii Europejskiej jednolite ramy prawne dla firm działających na rynku kryptowalut. Przewiduje ono tzw. okres przejściowy („grandfathering period”) – czyli czas, w którym podmioty już działające na starych zasadach mogą kontynuować działalność bez konieczności natychmiastowego dostosowania się do nowych wymogów licencyjnych.

  1. Domyślny okres przejściowy (wynikający bezpośrednio z rozporządzenia MiCA) wynosi 18 miesięcy.
  2. Państwa członkowskie mogą skrócić (ale nie wydłużyć) ten czas w swojej ustawie krajowej, jeśli zdążą ją uchwalić przed rozpoczęciem biegu okresu przejściowego.

Polska planowała wykorzystać tę możliwość i dać branży krypto zaledwie 6 miesięcy „karencji” (w miejsce przewidzianych w MiCA 18 miesięcy), jednak nie przyjęła ustawy w terminie. W efekcie zacznie obowiązywać pełne 18 miesięcy, których – zgodnie z zasadą nadrzędności prawa unijnego – nie da się już później skrócić.

Czego rząd nie przewidział?

Termin na uchwalenie ustawy i wejście w życie krótszego okresu przejściowego mijał 29 grudnia 2024 r. (dzień przed startem domyślnego okresu MiCA). Tymczasem ostatnie w 2024 r. posiedzenie Sejmu odbyło się przed tą datą, a projektu nie udało się przyjąć. To oznacza, że:

  1. Branża krypto w Polsce – wszystkie zarejestrowane do końca 2024 r. firmy – zyska półtora roku spokoju na operowanie według dotychczasowych zasad (do 1 lipca 2026 r.).
  2. Deklarowane przez Polskę 6 miesięcy „karencji” nie wejdzie w życie, ponieważ zabrakło przepisów krajowych, które by to skrócenie uregulowały.
  3. Po rozpoczęciu się okresu przejściowego (30 grudnia 2024 r.) nie da się go skrócić prawem krajowym, ponieważ prawo unijne jest nadrzędne i przyznanych w nim uprawnień (w tym okresu przejściowego) nie można cofnąć bez „ważnych powodów” i wbrew rozporządzeniu.

Kontrowersyjna „wrzutka” dot. internetowych kantorów

W ostatniej wersji polskiego projektu ustawy znalazły się zapisy, które miały uregulować internetowe kantory wymiany walut. Jednak, według branży, oznaczałoby to w praktyce zamknięcie wielu drobnych biznesów, a proponowane przepisy nie były konsultowane z zainteresowanymi podmiotami.

Ponieważ projekt w ogóle nie został uchwalony, wspomniane zapisy na razie nie wchodzą w życie – jednak jeśli w przyszłości ustawa zostanie przyjęta w zaproponowanym kształcie, może się to okazać kolejnym ciosem dla niektórych przedsiębiorców.

Brzemienne skutki dla rynku, państwa i konsumentów

Podsumowując, „dzięki” marazmowi ze strony polskich polityków:

  1. Branża zyskuje czas na oddech – firmy, które do końca 2024 r. działają w Polsce na podstawie wpisu do Rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych, nie muszą od razu starać się o nowe licencje (mogą korzystać z półtorarocznej „ochrony”). Oznacza to większy wybór i swobodę dla konsumentów.
  2. Mniejsze wpływy do budżetu: opóźnione wejście w życie nowych przepisów może odbić się na wpływach podatkowych. Polska już dziś ma w swojej jurysdykcji szereg platform krypto, których działalność – w opinii autorów artykułu – mogłaby przynieść znaczące korzyści podatkowe.
  3. “Puste” spółki: długi okres przejściowy może sprzyjać utrzymywaniu przy życiu podmiotów wirtualnych czy nieaktywnych, które w innym wypadku byłyby zmuszone do szybkiego dostosowania się do bardziej restrykcyjnych norm.

Czy cokolwiek w tej materii zmieni się wraz z rozpoczęciem nowego roku? Trudno powiedzieć, ale polski Sejm potrafi zaskakiwać (vide: aktualne arbitralne decyzje na temat tego, które przepisy i decyzje poprzedniego Rządu są uznawane, a które traktowane jako nieważne).

Na chwilę obecną sytuacja jest rozwojowa.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.