Pakistan zakazuje krypto ale romansuje z AI – dlaczego?

Pakistańskie Ministerstwo Telekomunikacji, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu, że kryptowaluty nigdy nie zostaną zalegalizowane w kraju, opracowało politykę mającą na celu pobudzenie rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

Jeszcze kilka dni temu rządzący w Pakistanie ostro wypowiedzieli się o kryptowalutach i jasno ogłosili, że „nigdy nie będą legalne”. Chodziło o wykreślenie kraju z szarej listy FATF, czyli organizacji walczącej z międzynarodowym praniem brudnych pieniędzy, co zadeklarowała tamtejsza Minister Stanu ds. Finansów Aisha Ghaus Pasha na posiedzeniu Senatu. Według raportu Triple A, kryptowaluty posiada aż 9 milionów mieszkańców tego kraju, a adopcja jest tam uznawana za wysoką. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w artykule pod tym linkiem.

Jednak podczas gdy Pakistan dąży do wyeliminowania kryptowalut, jednocześnie mocno inwestuje w sztuczną inteligencję. Rząd poinformował, że do 2027 roku przeszkoli milion absolwentów informatyki w dziedzinie sztucznej inteligencji i pokrewnych technologii. W projekcie Krajowej Polityki dotyczącej Sztucznej Inteligencji możemy przeczytać, że:

Aby to osiągnąć, będzie potrzebnych co najmniej 10 000 nowych trenerów, którzy będą prowadzić intensywne szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji i pokrewnych technologii.

Zobacz też: W jakich krajach adopcja kryptowalut jest największa? „Nie są to Stany ani Europa”

Zwrot w stronę AI i gospodarki opartej na wiedzy

Badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Technologii Informacyjnych i Telekomunikacji w 2022 roku wykazało, że mniej niż dziesięć procent obecnej siły roboczej zatrudnionej w dziedzinie informatyki i IT posiada umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji i pokrewnych technologii, a obecne regulacje mają to zmienić. Ministerstwo wyznaczyło sobie także kolejne cele: do 2026 roku sfinansować co najmniej 1000 inicjatyw badawczo-rozwojowych w dziedzinie sztucznej inteligencji w sektorze akademickim i prywatnym, oraz do 2026 roku złożyć ponad 2000 patentów związanych z sztuczną inteligencją. Głównym celem ma być natomiast wykształcenie miliona absolwentów informatyki ze specjalizacją w sztucznej inteligencji (do 2027 roku).

Aktualnie pakistańska rupia doświadcza wysokiej inflacji i dewaluacji. Jej wartość spadła o 3,3 procent w zeszłym tygodniu, osiągając rekordowo niski poziom 300 rupii za dolara.

To bardzo ambitne cele i założenia, które być może rzeczywiście pomogą temu krajowi szybciej się rozwijać i dążyć w nowoczesnym kierunku. Tylko czy deklarowany zakaz kryptowalut i niechęć do technologii blockchain nie będzie w tym przeszkodą?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze