„Oko Saurona” instytucji przenosi się z BTC na altcoiny. Czy to czas na ADA, SOL, XRP i inne?
Inwestorzy instytucjonalni powoli przenoszą swoją uwagę na altcoiny, które zaczynają dawać oznaki życia wyraźniej niż Bitcoin, wynika z najnowszego raportu wiodącej firmy zarządzania aktywami cyfrowymi CoinShares. Raport ujawnił, że podczas gdy BTC i cały rynek kryptowalut doświadczają odpływów już przez drugi tydzień z rzędu, napływ kapitału do określonych altcoinów, w szczególności Cardano ($ADA), Solana ($SOL) i Ripple ($XRP), wykazuje zdrowy trend wzrostowy.
BTC spowalnia, niektóre alty nie poddają się trendowi
W połowie 2023 r. sektor aktywów cyfrowych odnotował napływ świeżego kapitału w wysokości blisko pół miliarda dolarów. Jednak w ostatnim okresie sprawozdawczym CoinShares produkty inwestycyjne oparte na aktywach kryptograficznych odnotowały niewielkie odpływy w wysokości 21 mln USD. Wolumeny obrotu tymi produktami inwestycyjnymi pozostały na niskim poziomie, wynoszącym 915 mln USD w ciągu tygodnia, znacznie niższym niż średni tygodniowy wolumen 1,5 mld USD obserwowany przez cały rok.
Pomimo ogólnych wyzwań rynkowych, Bitcoin pozostał (stosunkowo) odporny, przy łącznej kwocie 16 miliardów dolarów w obrocie na renomowanych giełdach w ubiegłym tygodniu. I choć oznaczało to spory spadek w porównaniu ze średnią tygodniową wynoszącą 52 miliardy dolarów obserwowaną do tej pory w tym roku, nastroje inwestorów wobec najstarszej kryptowaluty nadal pozostają optymistyczne.
Na moment powstawania tego tekstu cena Bitcoina wynosi ok. 29 000 USD i nadal konsoliduje po niedawnych, gwałtownych wzrostach.
Raport CoinShares rzucił światło na fakt, że większość odpływów pochodziła z par BTC, gdyż ponad 90% całkowitych odpływów przypisano wiodącej kryptowalucie. Ponadto produkty typu short-BTC ucierpiały z powodu odpływów już czternasty tydzień z rzędu, co sugeruje, że inwestorzy mimo wszystko widzą raczej zieloną przyszłość dla ceny Bitcoina.
Główne altcoiny wykazywały z kolei bardziej pozytywny sentyment. Ethereum (ETH) i Avalanche (AVAX) doświadczyły niewielkich odpływów o łącznej wartości poniżej 2,5 miliona dolarów. Prawdziwymi zwycięzcami okazały się jednak monety takie jak Cardano, Solana i XRP, które przyciągnęły odpowiednio 0,64 mln USD, 0,6 mln USD i 0,5 mln USD w analizowanym okresie.
Sektor kryptowalut ewoluuje
Wpływy do $ADA, $SOL i $XRP wskazują, że inwestorzy instytucjonalni coraz częściej poszukują szans inwestycyjnych poza samym Bitcoinem. Wzrost popularności tych konkretnych altcoinów można przypisać ich unikalnym sposobom wykorzystania, postępowi technologicznemu i potencjałowi znacznych zwrotów, przynajmniej jeżeli powtórzy się historia z wcześniejszych rynków byka.
Eksperci branżowi są zdania, że dywersyfikacja kapitału instytucjonalnego i otwartość na altcoiny ilustruje proces dojrzewająnia krajobrazu kryptowalutowego, gdzie Bitcoin nie jest już jedynym „tym” aktywem. W miarę jak przepisy np. w Stanach Zjednoczonych stają się klarowniejsze (ostatnio głównie dzięki procesowi Ripple vs SEC) a infrastruktura rynkowa stale ewoluuje, oczekuje się, że trend instytucjonalnego zainteresowania altcoinami będzie tylko się nasilał.
Może Cię zainteresować: