Nie tylko nas męczy skwar. Fale upałów wpływają negatywnie na wydobycie Bitcoin-a

W niedawnym komunikacie firmy wydobywczej Marathon Digital Holdings, notowana na giełdzie spółka ujawniła dziewięcioprocentowy spadek w produkcji bitcoin-ów w sierpniu 2023 roku. Spadek ten przypisuje się przede wszystkim tymczasowym przestojom operacji wydobywczych w wyniku doskwierającej fali upałów w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Bitcoin nie lubi upałów

Spółka Marathon Digital Holdings poinformowała w komunikacie dla inwestorów, że w sierpniu z powodzeniem wydobyto 1072 sztuk BTC, co oznacza spadek o 9% w stosunku miesiąc do miesiąca. Ekstremalne warunki pogodowe w Teksasie, charakteryzujące się rekordowo wysokimi temperaturami, wskazano jako główny czynnik odpowiedzialny za tymczasowe przestoje. Miały one znacząco wpłynąć na możliwości produkcyjne firmy.

Fred Thiel, prezes i dyrektor generalny Marathona, przyznał, że wyzwania związane z falą upałów miały wpływ na działalność operacyjną firmy, mówiąc: „zwiększono wysiłki na rzecz ograniczenia działalności w Teksasie z powodu rekordowo wysokich temperatur”. Wyłączenia te skutecznie zniwelowały postępy poczynione przez Marathon w zakresie zwiększania hashrate i optymalizacji działań wydobywczych.

Pomimo spadku m/m, Marathon Digital Holdings wykazał w raporcie duży przyrost rok do roku. W sierpniu 2022 r. średnia dzienna produkcja Bitcoinów w firmie wynosiła 5,9 BTC. W ciągu zaledwie jednego roku liczba ta wzrosła o oszałamiające 477%, osiągając poziom 34,3 BTC dziennie.

Spółka odnotowała również dwuprocentowy przyrost wskaźnika hashowania operacyjnego w Stanach Zjednoczonych m/m, który obecnie wynosi 19,1 exahashy na sekundę (EH/s). Wzrost ten został osiągnięty dzięki strategicznej wymianie starszych koparek Bitmain S19 J Pro na bardziej wydajne platformy wydobywcze S19 XPs.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje możliwości operacyjne, Marathon Digital Holdings z niecierpliwością oczekuje na zakończenie formalności związanych z nowym obiektem w Garden City w Teksasie.

Wybiegając myślami w przyszłość oczekuje się, że całkowita przewidywana szybkość sprzętu Marathona, po pełnym wdrożeniu innowacji i zakończeniu działań optymalizacyjnych w USA osiągnie 30 EH/s.

Zobacz też: Cena Bitcoina będzie spadać we wrześniu? Benjamin Cowen: obudźcie mnie w październiku

Nie tylko Stany Zjednoczone

Spółka joint venture Marathona w Abu Zabi, która rozpoczęła działalność na początku tego roku, w sierpniu ulokowała na to przedsięwzięcie dodatkowe 50 bitcoinów. W planach jest zwiększenie hashrate dla tego projektu z obecnych 1,5 EH/s do 7,0 EH/s do końca tego roku.

Oprócz ambicji rozwojowych w ZEA Marathon Digital Holdings bada też możliwości ekspansji w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji. Thiel postrzega te regiony jako oferujące „bardzo interesujące możliwości”.

Na dzień 31 sierpnia 2023 r. spółka posiadała łącznie 13 286 BTC. Aby móc odpowiednio wspierać comiesięczne operacje, zarządzać środkami finansowymi i osiągać ogólne cele korporacyjne firma od czasu do czasu sprzedaje część swoich zasobów najstarszej kryptowaluty. Marathon zakończył miesiąc z 111,2 mln USD w gotówce i jej ekwiwalentach. Łączne saldo gotówki i BTC osiągnęło imponujący poziom 445,5 milionów dolarów, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom