Nevada na skutek oszustw wprowadza technologię Blockchain do procesu certyfikacji wyborów.

Stan Nevada ogłosił dzisiaj wdrożenie technologii Blockchain do procesu certyfikacji wyborów. Ma to na celu zwiększenie integralności i bezpieczeństwa przyszłych wyborów. Decyzja została podjęta przez sekretarza stanu – Francisco Aguilara i stanowi odpowiedź na kontrowersje związane z próbami manipulacji wynikami wyborów prezydenckich w 2020 roku. Czy rozwiązanie okaże się skuteczne?

Blockchain jako nowy standard bezpieczeństwa

Sekretarz stanu Francisco Aguilar w swoim oświadczeniu podkreślił, że wdrożenie technologii blockchain do następnego głosowania, ma na celu zabezpieczenie wyborów przed fałszerstwem i nadużyciami:

„Blockchain dodaje istotne zabezpieczenie, utrudniające zmianę lub fałszowanie kluczowych dokumentów. Sprawia to, że proces certyfikacji jest zarówno przejrzysty, jak i wiarygodny. Jesteśmy dumni, że prowadzimy naród w wykorzystaniu nowoczesnej technologii do ochrony integralności naszych wyborów.”

Wspomniane rozwiązanie umożliwia zapisanie procesu certyfikacji wyborów na niezmiennym łańcuchu bloków, co czyni go oficjalnym i publicznie dostępnym rejestrem wyborczym stanu Nevada.

Niejasności i pierwsze kroki implementacji przepisów

Choć szczegóły techniczne dotyczące wdrożenia pozostają niejasne, to niewiadomo, czy Nevada opracowała własny blockchain, czy korzysta z istniejących komercyjnych lub otwartych rozwiązań. Niemniej jednak, najprawdopodobniej następnym krokiem będzie certyfikacja programu przez archiwa stanowe i narodowe. Jeśli proces zakończy się sukcesem, Nevada stanie się jednym z pierwszych stanów USA wykorzystujących blockchain do celów weryfikowania wyborów politycznych. Podobne projekty były testowane w Georgii i Alasce, a inne stany rozważają ich wdrożenie.


Przyczyny wdrożenia technologii Blockchain

Decyzja o wprowadzeniu blockchainu do procesu wyborczego pojawiła się po głośnych oskarżeniach z 2023 roku, dotyczących sześciu republikanów z Nevady, którzy rzekomo próbowali nielegalnie podważyć wyniki wyborów prezydenckich z 2020 roku.

Sami dokonali fałszywych głosowań i zgłosili sprawę do sądu. Akt oskarżenia został co prawda odrzucony, jednak niesmak w opinii publicznej pozostał. Być może wdrożenie blockchaina przez Nevadę stanie się wzorem dla innych stanów (bądź UE) w dążeniu do zwiększenia bezpieczeństwa wyborczego? O tym przekonamy się pewnie niebawem.

Czy takie rozwiązanie już działa?

Estonia jako pionier technologicznych innowacji demokratycznych wprowadziła i-Voting, rewolucyjny system głosowania internetowego, który zmienia oblicze wyborów na całym świecie. Od 2005 roku estońscy obywatele mogą oddawać głosy z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą internetu, a system ten został z sukcesem zastosowany także w wyborach parlamentarnych w 2007 roku. Rozwiązanie to nie tylko znacząco obniża koszty wyborów i oszczędza tysiące dni roboczych, ale również zapewnia anonimowość i elastyczność głosowania. Wyborca może głosować wielokrotnie w wyznaczonym okresie, a każdy kolejny głos anuluje poprzedni, eliminując ryzyko manipulacji czy kupowania głosów. Estoński model i-Voting stanowi inspirację dla innych krajów, wprowadzając demokratyczne procesy w erę cyfrową i czyniąc głosowanie bardziej dostępnym, bezpiecznym i efektywnym.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.