Na popularności zyskuje stablecoin wspierany przez jedną z najbardziej niestabilnych walut na świecie

Token TRYB to obecnie drugi co do wielkości stablecoin na świecie, który nie jest powiązany z dolarem.

TRYB, wspierany przez turecką lirę, zajmuje drugie miejsce po EURt, wspieranym przez Tether, pod względem kapitalizacji rynkowej, po czterokrotnym wzroście w ciągu zaledwie trzech tygodni.

TRYB doskonale sobie radzi

Podczas gdy świat stablecoinów jest zdominowany przez tokeny zabezpieczone dolarem, takie jak tether (USDT) i USD Coin (USDC), istnieje mniejsza część rynku, która jest powiązana z innymi walutami. Teraz token wspierany przez turecką lirę (TRY), jedną z najbardziej niestabilnych walut fiducjarnych na świecie, stał się jednym z wiodących na świecie stablecoinów niezwiązanych z dolarem amerykańskim.

Oparty na Ethereum stablecoin TRYB tureckiej firmy fintech BiLira jest powiązany z lirą, umożliwiając użytkownikom emisję i wymianę 1 TRYB za 1 TRY.

Z danych serwisu Coingecko wynika, że kapitalizacja rynkowa TRYB wzrosła o 325 proc. do 136,10 mln dolarów w ciągu trzech tygodni. To czyni go drugim co do wielkości stablecoinem na świecie, który nie jest powiązany z dolarem, tuż za powiązanym z euro stablecoinem Tether EURt, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 224 mln dolarów. Tether znajduje się również za największym stablecoinem na świecie, USDT z dolarem, z kapitalizacją rynkową wynoszącą prawie 83 miliardy dolarów.

Zobacz też: Własne mieszkanie: ile kosztuje w Europie i jak długo trzeba na nie pracować? Mamy wyniki szczegółowego raportu

Stablecoin ma moc

Stablecoiny są szeroko stosowane jako waluta bazowa w parach handlowych kryptowalut, umożliwiając inwestorom dostęp do stabilnych aktywów przy jednoczesnym ominięciu zmienności walut fiducjarnych.„Stablecoiny ułatwiają transakcje na giełdach kryptowalut, służą jako aktywa bazowe dla wielu pożyczek kryptowalutowych i pozwalają uczestnikom rynku uniknąć nieefektywności wynikających z konwersji z powrotem na walutę fiducjarną w transakcjach kryptowalutowych” – czytamy w stanowisku Rezerwy Federalnej USA z grudnia 2022 roku. „Zasadniczo służą one zarówno jako środek płatniczy, jak i magazyn wartości dla tych transakcji” – napisano.

Obecnie ponad 80 proc. wolumenu na scentralizowanych giełdach obejmuje stablecoiny. Jednak, chociaż wydaje się, że TRYB zyskał na popularności w Turcji, USDT pozostaje tan dominujący. W ciągu ostatnich 24 godzin para USDT/TRY notowana na największej tureckiej giełdzie kryptowalut, BtcTurk, odnotowała wolumen obrotu w wysokości 12,3 mln dolarów, co stanowi 18 proc. całkowitej aktywności na giełdzie. Tymczasem całkowity wolumen na parach TRYB notowanych na giełdach MECX, Pangolin i Icrypex wynosi zaledwie 61,7 tys. dolarów.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.