Mocne uderzenie na rynku. Trzech gigantów krypto stworzyło nowy stablecoin

Firmy Robinhood i Kraken wspólnie z Paxos, Anchorage Digital i innymi dużymi graczami rynku fintech i kryptowalut uruchomiły nową, globalną sieć stablecoin opartą na dolarze amerykańskim.

Global Dollar Network to otwarta platforma, której celem jest wspieranie adopcji stablecoinów poprzez token Global Dollar (USDG). W swoich założeniach sieć ma dzielić zyski z rezerw między uczestnikami. To zaś ma prowadzić do zwiększenia popularności stablecoinów i ich praktycznego wykorzystania w transakcjach transgranicznych oraz codziennym użytkowaniu.

Kolejny stablecoin na rynku

Lista podmiotów zaangażowanych w projekt jest długa. Znalazły się na niej takie tuzy jak Anchorage Digital, Galaxy Digital, Bullish, Nuvei oraz DBS Bank z Azji Południowo-Wschodniej, który będzie świadczył usługi zarządzania gotówką i rezerwami dla USDG.

Jak podkreśla Charles Cascarilla, dyrektor generalny Paxos, sieć ma stanowić kolejny krok w kierunku przeplatania systemu finansowego i płynniejszej integracji stablecoinów w modelach biznesowych poszczególnych przedsiębiorstw. Warto zauważyć, że inicjatywa jest z przepisami banku centralnego Singapuru, które mają zostać wprowadzone w życie w najbliższym czasie.

Ambicje są duże – sieć ma umożliwiać bowiem dokonywanie szybkich transakcji peer-to-peer i transgranicznych oraz umożliwiać użytkownikom zarabianie na depozytach stablecoinowych. Docelowo w ramach projektu uruchomiony zostanie zrównoważony system nagród, który ma zachęcić do stablecoinów nowe podmioty, zarówno w sektorze instytucjonalnym, jak i wśród użytkowników indywidualnych. Global Dollar Network ma także na celu eliminację problemów, z jakimi boryka się obecny rynek stablecoinów, takich jak wysokie koszty transakcji i brak jednolitej ochrony konsumentów.

Czy to ma szansę się udać?

Przyjrzyjmy się USDG zestawiając go z z innymi stablecoinami, takimi jak USDT i USDC. Otóż w przeciwieństwie do Tethera i Circle, które zatrzymują całość dochodów z odsetek z rezerw w modelu Paxos zyski te są dzielone między uczestników Global Dollar Network, zależnie od ich wkładu w płynność i adopcję tokena. Cascarilla zaznaczył, że taki mechanizm tworzy dobrze prosperujący ekosystem, w którym różni uczestnicy mogą liczyć na nagrody proporcjonalne do ich aktywności i wkładu w rozwój sieci.

Od poniedziałku, 4 listopada, użytkownicy moają możliwość handlowania USDG na platformach Kraken i Kraken Pro. USDG jest dostępny w parze z USD i USDC. Na chwilę obecną jest on jednak niedostępny w Kalifornii, krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Wielkiej Brytanii.

Jak powszechnie wiadomo, popularność stablecoinów, z którymi dziś mamy do czynienia, wynika przede wszystkim z ich stabilności, przydatności w DeFi i łatwości w transakcjach międzynarodowych. Z drugiej strony wprowadzenie USDG wymagało od inicjatorów tego projektu wielu miesięcy pracy, znaczących zasobów finansowych, zdolności do spełnienia wymogów regulacyjnych. Pozostało chyba najtrudniejsze, czyli zdobycie zaufania rynku, co stanowi duże wyzwanie, szczególnie przy istniejącej już dużej konkurencji.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.