Memecoiny mają poważne problemy. Wszystko przez nietypowy eksperyment znanego gracza z rynku krypto!

Memecoiny

Memecoiny to fikcja? Dan Finlay, współzałożyciel popularnego portfela kryptowalutowego MetaMask, przeprowadził nietypowy eksperyment w tym zakresie. Jego celem było zbadanie kwestii związanych z zaufaniem i zgodą w ekosystemie Web3. Poprzez stworzenie dwóch memecoinów – „Consent” na Ethereum i „I Don’t Consent” na Solanie – Finlay ukazał, jak złożone i niejednoznaczne mogą być relacje między użytkownikami, a technologią.

Memecoiny i pump and dump

Eksperyment Finlaya miał pokazać, jak bardzo spekulacyjny i ryzykowny może być rynek memecoinów. Wykorzystując platformy takie jak Clanker bot na Ethereum i Pump.fun na Solanie, szybko zaobserwował gwałtowną aktywność handlową, która chwilowo podbiła wartość jego tokenów do ponad 100 000 dolarów! Co zabawne, dopiero po czasie brak jasnych celów i struktury dla tych tokenów doprowadził do frustracji inwestorów, którzy szukali głębszego znaczenia w tych aktywach. Finlay opisał, jak uczestnicy handlu domagali się planów długoterminowych lub wywierali presję, aby nadać wyimaginowanym tokenom większą wartość. Zastanawiał się nad istotą zgody w tym kontekście, zauważając, że:

„Jedyną niepodważalną zgodą w środowisku memecoinów jest to, że kupujący wyrażają zgodę na inwestowanie pieniędzy w coś, co nie ma żadnego celu.”

Rozmyte granice zgody w świecie cyfrowym

Wnioski z eksperymentu Finlaya wykraczają poza memecoiny, dotykając szerszych problemów związanych z cyfrową akceptacją szeregu fikcyjnych projektów, które obejmują również AI. Finlay odwołał się do sytuacji na platformie Bluesky, gdzie publiczne posty użytkowników zostały wykorzystane do szkolenia AI bez wyraźnej zgody ich autorów. Wskazał na podobieństwo między tym przypadkiem, a rynkiem memecoinów, gdzie „społeczne definicje zgody” pozostają niejasne. Zauważył również, że zarówno w AI, jak i w Web3, istnieje „rozbieżność między oczekiwaniami protokołów a oczekiwaniami społecznymi,” co prowadzi do konfliktów między technologią, a użytkownikami, którzy bardzo często są po prostu wykorzystywani przez koncerny technologiczne i kryptowalutowe do gromadzenia informacji, bądź kapitału.

Czy memecoiny doprowadzą do polepszenia infrastruktury w Web3?

Eksperyment Finlaya ujawnia konkretną potrzebę ulepszenia infrastruktury w ekosystemie Web3, szczególnie w zakresie przejrzystości i zaufania do nowych projektów. Współzałożyciel MetaMask sugeruje, że twórcy tokenów powinni mieć bardziej precyzyjną kontrolę nad swoimi projektami, na przykład możliwość ograniczenia rynku do określonych społeczności lub wdrażania lepiej zorganizowanych metod sprzedaży.

„Lepsze narzędzia i zachęty mogą sprawić, że ekosystem memecoinów stanie się ciekawszy, bardziej użyteczny i przyjazny dla społeczności,” stwierdził Finlay.

Nie zmienia to jednak faktu, że natura ludzka jest, jaka jest, więc potencjalny oszust tworzący fikcyjne kryptowaluty raczej nie wzruszy się powyższym eksperymentem.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom