Mamy przełom. UE wprowadziło przepisy dotyczące kryptowalut w celu zwalczania prania pieniędzy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które ustanawiają formalne obowiązki należytej staranności dla firm kryptowalutowych w celu zwalczania prania pieniędzy.

Nowe przepisy mają na celu poprawę „środków należytej staranności i kontroli tożsamości” dla klientów, obejmując podmioty takie jak zarządzający aktywami kryptograficznymi. Podmioty te będą również zobowiązane do zgłaszania władzom wszelkich podejrzanych działań.

Co mówią przepisy?

Przepisy, które zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski 24 kwietnia br., będą miały wpływ na dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi (CASP), takich jak scentralizowane giełdy kryptowalut na mocy rozporządzenia w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) i różne inne podmioty, w tym usługi hazardowe. Przypomnijmy, że MiCA to ramy regulacyjne wprowadzone przez Unię Europejską w celu nadzorowania aktywów cyfrowych i ich rynków. Zostały one uchwalone w czerwcu 2023 r. i będą w pełni egzekwowalne do końca roku.

Do nadzorowania i nadzorowania wdrażania nowych zasad została wyznaczona nowa agencja, którą jest Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). Jej biuro znajduje się we Frankfurcie w Niemczech. AMLA będzie pełnić funkcję centralnego organu nadzorczego, którego zadaniem będzie bezpośredni nadzór nad podmiotami finansowymi najwyższego ryzyka, interweniowanie w przypadkach błędów w nadzorze oraz mediacja w sporach między organami nadzoru. Ponadto AMLA będzie odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu zgodności z ukierunkowanymi sankcjami finansowymi i zapobieganiu ich obchodzenia.

Pakiet ustaw obejmuje środki mające na celu zapewnienie większej przejrzystości i odpowiedzialności w transakcjach finansowych, ze szczególnym naciskiem na informacje o beneficjentach rzeczywistych. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby i podmioty mające uzasadniony interes, w tym dziennikarze, pracownicy mediów, organizacje społeczeństwa obywatelskiego i organy nadzorcze, będą miały nieograniczony dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych przechowywanych w krajowych rejestrach, połączonych na poziomie UE.

Ponadto jednostki analityki finansowej (FIU) zostaną wyposażone w zwiększone możliwości analizowania i wykrywania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, w tym uprawnienia do zawieszania podejrzanych transakcji. Podmioty zobowiązane, takie jak banki, podmioty zarządzające aktywami i agenci nieruchomości, będą podlegać rygorystycznym środkom należytej staranności i kontroli tożsamości, z mandatem do zgłaszania wszelkich podejrzanych działań jednostkom analityki finansowej i innym właściwym organom.

Nowy rozdział

Przepisy wprowadzają również dodatkową kontrolę transakcji finansowych o wysokiej wartości z udziałem profesjonalnych klubów piłkarskich z najwyższej półki, wymagając od nich weryfikacji tożsamości klientów, monitorowania transakcji i zgłaszania podejrzanych działań jednostkom analityki finansowej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu sprawozdawcy odpowiedzialni za przeprowadzenie nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy przez główne komisje Parlamentu Europejskiego wygrali głosowanie w sprawie usunięcia limitu płatności kryptowalutowych z samodzielnie hostowanych portfeli kryptowalutowych na poziomie 1000 euro.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze