Malezja zakazuje działalności Atomic Wallet na swoim terytorium. Co jest powodem drastycznego kroku?
Malezja bierze się za kontrolę kryptowalut. Na pierwszy rzut poszedł znany portfel – Atomic Wallet. Właśnie został wpisany na listę podmiotów zakazanych w Malezji przez tamtejszą Komisję Papierów Wartościowych.
Malezja uznaje Atomic Wallet za nielegalny
Malezyjska Komisja Papierów Wartościowych zakwalifikowała Atomic Wallet jako podmiot prowadzący „niezarejestrowaną giełdę aktywów cyfrowych” (DAX). Decyzja ta jest kolejnym krokiem w zaostrzaniu przepisów regulujących działalność firm związanych z kryptowalutami w Malezji. Komisja nie podała szczegółowych informacji na temat podstawy decyzji, ale Atomic Wallet już wcześniej znalazł się w centrum kontrowersji związanych z masowym atakiem hakerskim. Znany portfel, dołączył do listy zakazanych podmiotów, na której znajdują się również inne firmy kryptowalutowe, takie jak Crypto Trade Malaysia czy Best Exchange. Firma reklamuje się jako zdecentralizowany i anonimowy portfel kryptowalutowy obsługujący ponad 100 aktywów cyfrowych, umożliwiający staking oraz wymianę tokenów.
Malezja pamięta atak hakerski na ponad 100 milionów dolarów
W 2023 roku Atomic Wallet padł ofiarą jednego z największych ataków hakerskich, w wyniku którego skradziono ponad 100 milionów USD. Użytkownicy zgłaszali utratę całych portfeli kryptowalutowych. Analiza przeprowadzona przez Elliptic wskazała, że środki zostały skierowane do kambodżańskiej giełdy kryptowalut Huione Pay. Eksperci podejrzewają, że za atakiem stoi północnokoreańska grupa hakerska Lazarus Group, znana z licznych wyrafinowanych operacji cyberprzestępczych. W wyniku tych wydarzeń grupa użytkowników w Stanach Zjednoczonych złożyła pozew zbiorowy przeciwko Atomic Wallet, oskarżając firmę o zaniedbania w zakresie zabezpieczeń. Sąd federalny oddalił jednak pozew, argumentując brak jurysdykcji nad estońskim podmiotem. W odpowiedzi na kryzys reputacyjny, firma w grudniu 2023 roku uruchomiła program nagród bug bounty o wartości 1 miliona USD, mający na celu wykrycie potencjalnych luk w zabezpieczeniach oprogramowania.
Rosnące zagrożenia cybernetyczne w branży krypto
Raporty za 2024 rok wskazują, że straty związane z oszustwami, atakami hakerskimi i exploitami w branży kryptowalut wzrosły o około 21% rok do roku. Chainalysis donosi, że w 2024 roku skradziono 2,2 miliarda dolarów w 303 incydentach, co stanowi wzrost w porównaniu z 282 atakami z 2023 roku. Największą część strat w 2024 roku, wynoszącą 43,8%, przypisano kompromitacji kluczy prywatnych, co czyni je głównym celem cyberataków. Coraz częściej atakowane są również scentralizowane giełdy kryptowalutowe.
W 2024 roku zaobserwowaliśmy znaczny wzrost ataków na scentralizowane podmioty, które stały się dominującym celem cyberprzestępców – powiedział Jean Rausis, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i współzałożyciel ekosystemu DeFi SmarDex.
Czy Malezja postąpiła słusznie? W pewnym aspekcie tak jednak najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu stworzenie sensownych regulacji i zabezpieczeń, które są istotą problemu.