Listopad czarnym miesiącem dla krypto. Rekordowy kryzys wstrząsa rynkiem

W listopadzie 2023 roku rynek kryptowalut stanął w obliczu niepokojącego wzrostu działalności cyberprzestępczej. Zgodnie z raportem firmy zajmującej się bezpieczeństwem blockchain, CertiK, przestępcy zgromadzili w tym okresie oszałamiającą sumę 363 milionów dolarów. Jest to najwyższa suma w historii przestępczości związanej z krypto. Przewyższająca poprzedni rekord 329 milionów dolarów z września, który w dużej mierze wynikał z ataku na sieć Mixin Network.

Krypto coraz mniej bezpieczne? Nowe negatywne rekordy w listopadzie

W raporcie wskazano różne stosowane przez hakerów metody. Najbardziej niszczycielską była ta polegająca na wykorzystaniu błędów w oprogramowaniu i doprowadziła do strat wynoszących 316,4 miliona dolarów.

Pożyczki flash, kolejne znaczące zagrożenie, spowodowały straty w wysokości 45,5 miliona dolarów. Ponadto, społeczność krypto została zaniepokojona przez różne oszustwa związane z tzw. exit scams. To doprowadziło do strat w wysokości 1,1 miliona.

Wśród godnych uwagi incydentów znalazły się ataki na Poloniex i most HTX/Heco, które doprowadziły do strat odpowiednio 131,4 miliona i 113,3 miliona. Dodatkowo, w wyniku ataku phishingowego, jedna osoba straciła 27 milionów dolarów, a platforma KyberSwap doznała dużych strat w wysokości 45 milionów dolarów z powodu ataku pożyczki flash.

Rok 2023 okazał się szczególnie trudny dla branży kryptowalut. Z całkowitą stratą wynikającą z wykorzystania luk, oszustw i ataków flash loans osiągającą około 1,7 miliarda dolarów do końca listopada.

Ta liczba, choć znaczna, stanowi nieco ponad połowę całkowitych strat poniesionych w 2022 roku, które wyniosły 3,7 miliarda dolarów. Dla porównania, rok 2021 również odnotował znaczne straty, osiągając łączną sumę 1,7 miliarda.

Zobacz także: Memecoin zarobił na śmierci. Skoczył o 31000% i… zjechał na dno

Ewoluujące zagrożenia i zaniepokojenie społeczności

Ronghui Gu, jeden z założycieli CertiK, podkreślił, że złożoność i wyrafinowanie cyberzagrożeń wyprzedziły tradycyjne audyty inteligentnych kontraktów. Cyberprzestępcy nieustannie opracowują nowe metody wykorzystania luk w zabezpieczeniach. Wciąż eksperymentują z takimi taktykami jak wymiana kart SIM i wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach wielopodpisowych.

Częste i dużych rozmiarów naruszenia bezpieczeństwa wywołują znaczące obawy w społeczności kryptowalut. Są one nie tylko bezpośrednim zagrożeniem finansowym, ale także przeszkodą w szerszym przyjęciu technologii Web3.

Może Cię również zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom