Linie lotnicze w tym kraju akceptują już płatności w CBDC
Osoby podróżujące lotniczą klasą biznesową w Chinach mogą już płacić za bilety CBDC w postaci cyfrowego juana.
Rozwiązanie to stało się to możliwe dzięki udanej wspólpracy Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego oraz China Merchants Bank.
E-CNY już wkrótce we wszystkich chińskich środkach transportu?
Od 18 lipca br. na chińskim rynku dostępna jest nowa platforma, która umożliwia m.in. zakup biletów lotniczych. Już wkrótce pasażerowie zyskają też dostęp innych usług, za które będą mogli zapłacić cyfrowym juanem.
Wiadomo już, że Administracja Lotnictwa Cywilnego i China Merchants Bank zamierzają zbadać inne potencjalne zastosowania chińskiego cyfrowego juana w sektorze lotnictwa cywilnego. Z kolei Ludowy Bank Chin aktywnie lobbuje w sprawie wykorzystania CBDC w krajowej sieci transportowej. Sieci kolejowe, lekkie połączenia kolejowe i systemy metra zostały już zmodernizowane pod kątem użycia cyfrowej waluty. Zakup biletów za pomocą CBDC jest także możliwy w przypadku autobusów. Podobnie stało się z międzynarodowym lotniskiem Beijing Daxing i lotniskiem Beijing Capital.
Co ciekawe, na początku 2023 r. tego roku kilka punktów poboru opłat na autostradach w strefie pilotażowej CBDC również zaczęło akceptować cyfrowe juany jako nową metodę płatności.
Podczas gdy Chiny dążą do maksymalnego wykorzystania krajowej waluty cyfrowej, ich własna waluta walczy o przetrwanie na rynku globalnym. W 2023 r. kurs juana spadł w stosunku do dolara amerykańskiego aż o 4 proc. Krajowy regulator walutowy zapowiedział jednak, że wprowadzi nowe przepisy w celu ustabilizowania oczekiwań rynkowych.
Zobacz też: Czy Steam zawyża ceny? Te gry w Polsce kosztują więcej niż w innych krajach
Coraz szersza adopcja CBDC
Według Wang Chunying, rzeczniczki Państwowej Administracji Walutowej, w przyszłości kurs juana ma warunki do utrzymania zasadniczo stabilnego poziomu. Urzędniczka zapewniła również, że władze podejmą odpowiednie kroki w celu zdecydowanego zapobiegania gwałtownym wahaniom kursu walutowego.
Warto w tym miejscu przuypomnieć, że od początku funkcjonowania chińskiego CBDC w mieście Shenzhen mieszkańcy regionu założyli prawie 36 milionów portfeli na cyfrowe juany, z czego od stycznia 2023 r. było to ponad siedem milionów takich portfeli.
Może Cię zainteresować: