Dołek Bitcoina jednak poniżej 14 000 USD? Kryptowaluty znów toną.
Jackson Hole i panika kryptowalut!
Dzisiejsza konferencja na której przemówił szef Fedu okazała się być prawdziwym katalizatorem spadków przed którymi ostrzegaliśmy we wczorajszym artykule. Powell potwierdził, że Fed skoncentruje się na realizacji celu inflacyjnego na poziomie 2% w czym prawdopodobnie wesprze bankierów mocny rynek pracy w USA, który 'może znieść wiele’. Bezrobocie znajduje się na blisko 50 letnich minimach co ośmiela Fed do wyższych podwyżek. Rynki powinny zapiąć pasy i szykować się na wyboistą zimę, ponieważ już we wrześniu Fed prawdopodobie podniesie stopy o kolejne 75 pb. Dodatkowo pozostali członkowie Fed nie są pewni jak długo bank centralny będzie musiał utrzymywać wysokie poziomy stóp, inflacja możę sprawić jeszcze wiele kłopotów ryzykownym aktywom.
Bitcoin zgubił kluczowe wsparcia
200 sesyjna średnia krocząca na interwale tygodniowym przebiega w okolicach 23 000 USD. Obecnie Bitcoin walczy o utrzymanie 20 000 USD, a wyprzedaż na amerykańskim indeksie NASDAQ sięga blisko 3%. Główna kryptowaluta musiałaby zyskać 15% by walczyć o utrzymanie trendu co nie wydaje się prawdopodobne w obliczu spadających indeksów giełdowych i jastrzębiej narracji Fed.
Poziomy Realized Price przebiegają w okolicach 21 600 USD i zostały dziś zanegowane przed konferencją Powella. Spadek nastąpił po tym jak Bitcoin przez ponad miesiąc utrzymywał sie powyżej średniej ceny nabycia w blockchainie powodując wzrost sentymentów. Obecnie większość inwestorów znów jest na stracie… Nawet tych, którzy dokonali zakupów na przestrzeni czerwca i lipca co skłania krótkoterminowych traderów do zamykania pozycji.
Górnicy Bitcoina wydają się kapitulować a tzw. ’hash ribbons’ znajduje się blisko krzyża śmierci, gdy 30 dniowa średnia krocząca przecina 60 dniową. Oznacza to spadek zainteresowania wydobyciem. Historycznie zwiastowało to późną fazę bessy oraz niższe poziomy cenowe. Spadek zainteresowania wydobyciem Bitcoina może się jednak wydłużyć w czasie ze względu na … rosnące ceny energii, które rzutują na marżowość kryptowalutowych 'koparek’. Czy kryptowalutę czeka dłuższy kryzys, a epoka 'Proof of Work’ chyli się ku upadkowi? Być może nie bez powodów deweloperem Ethereum tak bardzo zależało na 'the merge’ tej jesieni? Taryfy na prąd mogą znacznie wzrosnąć w okresie jesienno-zimowym.
Gdzie jest delta?
Wskaźnik delta price tworzy średnia historyczna cena Bitcoina oraz poziom Realized Price tj. średnia cena nabycia w łańcuchu bloków. By uzyskać deltę należy od poziomu Realized Price odją średnią historyczną cenę Bitcoina. Obecnie delta cenowa przebiega w przedziale od 13 500 do 14 000 USD i historycznie często okazywała się być maksymalnym progiem bólu. To tam powędrują notowania Bitcoina?
CryptoSwarm AI przewidziało spadki ?
Amerykańska firma AI, Unanimous AI rozwija własny projekt CryptoSwarmAI, którego bezpośrednim zadaniem będzie przewidywanie zmienności cenowej na rynku kryptowalut. Pomóc ma w tym rewolucyjna platforma, w której wybrani uczestnicy w czasie rzeczywistym biorą udział w badaniu, którego celem jest zbadanie przez sztuczną inteligencję poziomu przekonania inwestorów i projekcja przyszłych zmian cenowych. Twórcą firmy Unanimous jest prekursor technologii VR i wynalazca (ponad 300 zarejestrowanych technologicznych 300 patentów), doktor Uniwersytetu Stanforda, Louis Rosenberg. Praca Rosenberga na Uniwersytecie Stanforda na początku lat 90-tych była pierwszym dowodem na to, że wirtualne nakładki, zarejestrowane i prezentowane na bezpośrednim panelu użytkownika na rzeczywisty świat fizyczny, mogą znacząco zwiększyć wydajność człowieka co stało się pierwotnym katalizatorem obecnie obserwowanego rozwoju rozrywkowej Augumented Reality (AR) i powiązanych produktów, jak HoloLens (Microsoft). Technologia Unanimous AI jest używana m.in. przez agencje rządowe (Departament Obrony USA, USAF, US Navy), drużyny sportow (Miami Heat) oraz duże podmioty z branży finansowej (Credit Suisse, Deloitte).
Pomysł wykorzystania dobrze opisanej w literaturze fachowej tzw. inteligencji roju do przewidywania rynków finansowych stał się bezpośrednią przyczyną powstania nowego, rewolucyjnego, którego zadaniem jest odszyfrowanie kryptowalutowego rynkku. Podstawową, potwierdzoną w badaniach empirycznych cechą roju jest jego wyższa zdolność do trafnych prognoz oraz wyższa 'inteligencja’. W ten sposób wybrany rój, agreguje wszystkie informacje i wiedzę posiadaną przez wszystkich jego uczestników, co pozwala mu stworzyć przewagę nawet nad 'najinteligentniejszym’ jego uczestnikiem. Dodatkowo członkowie badania odtwarzają w pewien sposó emocje i szacunki szerszego rynku co ogranicza ryzyko 'bańki informacyjnej’. Platforma SwarmAI tworzy pewien rodzaju ścieżki myślenia całego roju dając obraz kolektywnego mózgu, opisywanego przez Rosenberga jako 'hive mind’.
Badanie CryptoSwarm przeprowadzone 17 sierpnia wskazało na spadkowy potencjał kryptowalut:
Podsumowanie
Kryptowaluty kontynuują osłabienie, a spadek Bitcoina poniżej poziomów zakupu w blockchainie (Realized price) oraz 200 sesyjnej średniej na interwale tygodniowym nie napawa pesymizmem. Rynek kryptowalut nie składa jednak broni, a kolejne analityczne startupy jak CryptoSwarm AI próbują uzyskać przewagę nad prawdopodobieństwem. Choć ceny kryptowalut spadają, rynek wciaż cechuje się olbrzymim, nienaturalnie wręcz dużym zainteresowaniem inwestorów wobec wciąż niewielkiej kapitalizacji rynkowej co rodzi poteżny potencjał spekulacyjny. Na aspekt ten wskazywał m.in. Laurence Fink, CEO największego na świecie funduszu zarządzajęcego aktywami, BlackRock. Dziwne byłoby gdyby instytucje i spekulanci nie chcieli wykorzystać go w dłuższym horyzoncie czasowym. Zatem nastawmy stoper…
Może Cię zainteresuje: