Kryptowaluty pod ostrzałem krytyki. Głos rozsądku czy zamordyzm?

Kwestia regulacji prawnych kryptowalut budzi wiele kontrowersji. Choć wiele osób byłoby skłonnych do opracowania takich zasad, to ich entuzjazm szybko gaśnie gdy do głosu dochodzą osoby z dość radykalnymi poglądami w tej sprawie. Jedną z nich jest niewątpliwie senator Elizabeth Warren, która w ostatnim wywiadzie dla „Bloomberg” ponownie uderzyła w branżę. Jej zdaniem kryptowaluty nie zasługują na specjalne traktowanie.

Kryptowaluty mają być traktowane tak samo jak tradycyjne finanse

Senator Elizabeth Warren Senator to jeden z przeciwników kryptowalut. W zeszłym roku polityk przedstawiła projekt ustawy „Digital Asset Anti-Money Laundering Act”. Zgodnie z uzasadnieniem ustawa wprowadziłaby wymogi przeciwdziałania praniu pieniędzy. W znacznym stopniu dotyczy użytkowników zajmujących się kryptowalutami, w tym górnikami, walidatorami, dostawcami portfeli i innym.

Warren w trakcie wywiadu dla Bloomberg Television powiedział, że kryptowaluty będą musiały dostosować się do reszty amerykańskiego sektora finansowego. Jak stwierdziła, w amerykańskim systemie finansowym wszyscy przestrzegają tych samych zasad i kryptowaluty również mają się dostosować do tych zasad. Warren powiedziała również: Moim zdaniem jest to ten sam rodzaj działalności, ten sam rodzaj ryzyka i powinien podlegać temu samemu rodzajowi przepisów […] Nie szukam wymyślniejszych przepisów ani niczego ostrzejszego; Chcę po prostu równych szans.

Zobacz też: Tak Bitcoin reagował na halving w przeszłości. Który scenariusz może się powtórzyć? A może czeka nas niespodzianka?

Warren wrzuca wszystkich do jednego worka?

Elizabeth Warren wskazała jednak więcej zastrzeżeń do branży kryptowalut. Według Warren branża niechętnie przestrzega zasad. Jak stwierdziła w wywiadzie dla Bloomberg Television: Chcę współpracować z branżą. Nie rozumiem, dlaczego branża zdaje się twierdzić, że jedynym sposobem na przetrwanie jest zapewnienie wystarczającej przestrzeni dla handlarzy narkotyków i handlarzy ludźmi, aha i dla terrorystów, oraz oszustów stosujących złośliwe oprogramowanie jak np. ransomware.

Nie da się ukryć, że pewne wskazane przez nią praktyki mają miejsce. Jednak branża podejmuje wiele działań, które mają uczynić kryptowaluty bezpieczniejszymi. W każdym sektorze dochodzi do nadużyć, a skupianie się na skrajnych przypadkach może tworzyć zakrzywiony obraz rzeczywistości.

Organizacje i stowarzyszenia reprezentujące kryptowaluty w USA od dawna głośno krytykowały zarówno E. Warren, jak i projekt ustawy. Według nich jest on nieodpowiedni dla tej branży i będzie napędzał innowacje i inwestycje za granicą.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
1 komentarz
  1. JK napisał

    „ustawa wprowadziłaby wymogi przeciwdziałania praniu pieniędzy. W znacznym stopniu dotyczy użytkowników zajmujących się kryptowalutami, w tym górnikami, walidatorami, dostawcami portfeli i innym. (…) Nie szukam wymyślniejszych przepisów ani niczego ostrzejszego; Chcę po prostu równych szans.”

    Niech może zapyta pierwszego lepszego kaletnika (czyli: dostawcę portfeli w tradycyjnym systemie) – czy jakaś ustawa nakłada na niego wymogi przeciwdziałania praniu pieniędzy, tj. praniu pieniędzy przez tych, którzy używają jego skórzanych portfeli.

    Chcemy po prostu równych szans, „you stupid woman!”… 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.