Kryptowaluty nad przepaścią? Koniec hossy Bitcoina może być bliski. 'Na tę datę trzeba uważać’

Rynki akcji mierzą się z nowym źródłem niepewności. Powód? Inflacja znowu rośnie. Indeksy z Wall Street z trudem szukają paliwa do wzrostów, a Bitcoin notowany jest przy 95 tys. USD mimo 'pozytywnych sygnałów’ nowej administracji Białego Domu. Przypomnijmy, że hossa w roku 2021 zakończyła się pośrednio z powodu ryzyka inflacyjnego w USA. Zatem, co dalej z hossą? Wszystkie poprzednie cykle zakończyły się około rok po pierwszym przekroczeniu poprzedniego ATH. Od marca 2024, gdy Bitcoin przebił 65 tys. USD minie niebawem równo rok. Czeka nas koniec rynku byka? Sezonowość zatrzęsie rynkiem?

Dystrybucja na szczycie?

Co prawda poszczególne stany USA przejęły inicjatywę w ubieganiu się o rezerwy strategiczne Bitcoin. Piętnaście stanów, w tym Alabama, Arizona, Floryda itp., uruchomiło plany związane z rezerwami strategicznymi kryptowaluty. Arizona i Utah przeszły już do etapu zatwierdzenia przez obie izby i są tylko o krok od zatwierdzenia ich jako prawa.

Prawdopodobnie to samo zobaczymy w Teksasie. Ale czy to wystarczy, by odwrócić cykl i powstrzymać spadki? Co prawda amerykański państwowy fundusz majątkowy na mocy rozporządzenia wykonawczego Trumpa prawdopodobnie będzie mógł kupić BTC. Pytanie brzmi, czy to wszystko, w połączeniu z funduszami ETF zdeterminuje wzrost ceny nowej kryptowaluty? Do tej pory nie widzimy, by informacje te 'trzęsły rynkiem’.

Donald Trump nie szczędził wysiłków we wspieraniu kryptowalut od czasu objęcia urzędu. Zainwestował w administrację, nadzór i finansowanie. Dobre wieści napływały jedna po drugiej. Jednak patrząc na rynek, ponura sytuacja altcoinów jest widoczna gołym okiem, a sytuacja Bitcoina i Ethereum nie jest optymistyczna – mimo napływów do funduszy ETF. Możemy w ciemni przyznać, że obserwowaliśmy fazę bardzo intensywnej dystrybucji.

Według danych, istniejąca podaż altcoinów jest olbrzymia. To dowodzi, że w przypadku wielu aktywów 'cyfrowych’ mamy do czynienia ze sporych rozmiarów bańką. Całkowita liczba tokenów kryptowalutowych wymienionych na CoinMarketCap jest bliska 11 milionów. Łącznie istnieje ponad 35 milionów altcoinów. Dla porównania, w 2018 r. istniało ich mniej, niż 3000, a w 2013 r. było ich 500.

Fakt, że sam Trump wyemitował tokeny, aby zarobić pieniądze, do pewnego stopnia zniszczył efekt hossy, prowadząc do dalszego spadku płynności. Możemy ostrożnie przyjąć, by hossa kryptowalut znowu wystartowała, środowisko makro będzie musiało jej bardziej sprzyjać. Aktualnie szanse na cięcia stóp Fed w roku 2025 wyparowały niemal do zera. Niemal na pewno inflacja nie spadnie do 2% celu Fed w tym roku. To komplikuje prace Rezerwy Federalnej, ponieważ utrzymywanie stóp zbyt długo może prowadzić też do… Wyższego ryzyka recesji. A ta z założenia nie byłaby dla kryptowalut pozytywnym zjawiskiem – przynajmniej w krótkim terminie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.