Kryptowaluty gamingowe w bessie to szansa na wczesną emeryturę? 10 tokenów potencjalnie niedowartościowanych
Gamingowe altcoiny, a szczególnie te związane z modelem „Play-to-Earn (P2E)”, były niezwykle popularne podczas wielkiego rynku byka kryptowalut w 2021 roku. Można wręcz powiedzieć, że okazały się być jednym z czynników, które ruszyły z posad cały sektor, między innymi dzięki dołączeniu wówczas do „zabawy” wielkich korporacji jak Facebook (Meta, od słowa „metawers”). Poniżej przedstawiamy kryptowaluty z niszy P2E które mogą być niedowartościowane podczas obecnej korekty.
Graj i zarabiaj na życie
Niewiele osób już pamięta, jak wiele osób niezwiązanych z branżą aktywów cyfrowych zaczęło nagle zarabiać na życie dzięki grom kryptowalutowym, takim jak Axie Infinity w krajach Dalekiego Wschodu. Nawet dziś bardzo proste gry, takie jak nisza „Click-to-Earn (C2E)” na platformie Telegram, przyciągają do siebie miliony użytkowników.
Jednak z czasem trend ów, podobnie jak spokrewnione z nim tokeny niezamienne (NFT) tracił na popularności, ustępując miejsca tematyce sztucznej inteligencji i memecoinów, które w 2024 r. zdecydowanie zdominowały kryptowalutowe narracje.
Nie oznacza to jednak, że trend nie powróci. W 2023 r. niewielu kryptowaluciarzy prognozowało, jak potężne stopy zwrotu zapewnią altcoiny ze „starego-nowego” sektora gamingowego kiedy kapitał napłynie na dobre do Bitcoina i konkurentów. Z tego też powodu firma analityczna Santiment udostępniła właśnie listę projektów z sektora P2E, na których najbardziej skupili się deweloperzy w ostatnim miesiącu. Czy dadzą zarobić kiedy pokonamy historyczne ATH?
Te kryptowaluty gamingowe mogą być niedowartościowane
Poniżej pełna lista gamingowych altcoinów, które przyciągnęły najwięcej uwagi deweloperów w ciągu ostatnich 30 dni oraz ich oceny przyporządkowane według nowej, unikalnej metodologii opracowanej przez analityków Santiment:
- MultiverseX (EGLD) – 228,73
- Decentraland (MANA) – 195,03
- Wrapped NCG (WNCG) – 110,37
- SCALE (SKL) – 66,33
- Immutable X (IMX) – 62,3
- Treasure (MAGIC) – 22,1 (Sieć Arbitrum)
- Treasure (MAGIC) – 22,1 (Sieć Ethereum)
- FUNToken (FUN) – 16,47
- Enjin Coin (ENJ) – 15,33
- Axie Infinity (AXS) – 14,23
Czy powyższe altcoiny są zatem niedowartościowane? Tego nie wiadomo na pewno. Niemniej jednak, ceteris paribus, projekty, którym najwięcej uwagi poświęcają zespoły programistyczne, mają bardziej solidne fundamenty aniżeli rozwijane gry żyjące przede wszystkim dzięki obietnicom zysków oraz narracji ogólnosektorowej.