Kryptowaluciarze mówią o tym tokenie dobrze częściej niż o Bitcoinie i Ethereum! Sentyment wystrzelił

Kryptowaluciarze mówią o tym tokenie dobrze częściej niż o Bitcoinie i Ethereum! Sentyment wystrzelił

Po spektakularnym pierwszym kwartale 2025 r. kursy Bitcoina i Ethereum od kilku tygodni poruszają się w wąskim kanale bocznym, co wyraźnie studzi zapał drobnych inwestorów (i jest odzwierciedlone m.in. w słabnących altcoinach). Według danych platformy analityki on-chain – Santiment – stosunek komentarzy pozytywnych do negatywnych dla obu aktywów spadła do najniższych poziomów od połowy maja. Zjawisko to zbiegło się w czasie z korektą notowań: Bitcoin cofnął się o ponad 5 % względem majowego szczytu, a Ethereum wciąż walczy o utrzymanie kluczowych poziomów.

Tymczasem jest jedna kryptowaluta dla której zdaniem analityków Santiment sentyment pozytywny ze strony uczestników rynku trwa w najlepsze i to aż od 17 dni. Projektem tym jest bardzo popularny w Polsce token XRP, którego emitentem jest amerykańska spółka Ripple Labs.

Bitcoin i Ethereum z negatywnym sentymentem, XRP promienieje

Na początek postarajmy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego BTC i ETH „niedomagają”. Wymienić można zasadniczo następujące czynniki:

  • Po pierwsze realizacja zysków – po rekordach z wiosny część uczestników rynku zamknęła pozycje
  • Brak świeżych bodźców – zatwierdzenie ETF-ów spot na BTC i ETH zostało już zdyskontowane, a kolejnych „game changerów” na razie nie widać.
  • PvP w sektorze altcoinów – dynamiczny rozwój Solany i memecoinów odciąga kapitał od największych projektów, kontrakty vestingowe cały czas „drukują” nowe tokeny które trafiają na rynek, pojawiają się też cały czas nowe. Odciąga to kapitał także od Ethereum, któremu niektórzy przypisują wręcz status pt. „kryzys wieku średniego”.

Tymczasem atmosfera wokół XRP jest bardzo pozytywna. Analiza zespołu analityków Santiment pokazuje, że na każdą negatywną wypowiedź przypadają dziś ponad dwa głosy pozytywne (dokładnie stosunek 2,1 : 1) – to najwyższa wartość od wspomnianych wcześniej 17 dni. Gwałtowny skok nastrojów nastąpił dzień po tym, jak sędzia federalna Analisa Torres odrzuciła niekorzystne zdaniem obserwatorów, warte 50 mln USD porozumienie między emitentem XRP czyli Ripple Labs a regulatorem rynku, czyli amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Kurs kryptowaluty XRP, źródło: Coingecko
Kurs kryptowaluty XRP, źródło: Coingecko

Dlaczego ugoda uznawana była za niekorzystną?

Choć intuicyjnie decyzja sądu mogłaby zaszkodzić firmie, wielu komentatorów interpretuje ją jako:

  1. Szansę na lepsze warunki – Ripple może spróbować wynegocjować niższą karę lub pełniejsze oczyszczenie z zarzutów.
  2. Potwierdzenie siły obrony – kolejne potknięcie SEC w tej sprawie wzmacnia narrację, że sprzedaż XRP na giełdach nie narusza prawa.
  3. Impuls spekulacyjny – historycznie każda nowa odsłona sporu kończyła się krótkotrwałymi, acz gwałtownymi ruchami cenowymi, co przyciąga traderów szukających zmienności.

Na wykresie kursu widać klasyczny schemat „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” (choć w tym przypadku w zasadzie należałoby powiedzieć „sprzedawaj plotki, kupuj fakty”): przed decyzją sędziny cena spadała, tymczasem tuż po niej zaczęła odbijać.

Przypomnijmy: Spór SEC–Ripple ciągnie się od 2020 r., a punktem zwrotnym było orzeczenie z lipca 2023 r. – wówczas to sąd uznał, że sprzedaż tokenów XRP inwestorom detalicznym nie stanowi emisji papieru wartościowego w rozumieniu krajowego prawa. W pozostałych kwestiach spornych strony wstępnie „dogadały się” na karę 50 mln USD dla Ripple, która właśnie została odrzucona przez sędzię Torres- w orzeczeniu pojawiło się zdanie, że jej zdaniem strony „nie zbliżyły się nawet” do spełnienia kryteriów umożliwiających zatwierdzenie ugody.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.