
Krypto-mocarstwo na zakręcie? Lider światowej adopcji rozważa zmianę kursu
Indyjski rząd zaczyna ponownie analizować swoje podejście do kryptowalut. Dlaczego to tak ważne? Bo może mieć ogromny wpływ na jeden z największych rynków na świecie. Sekretarz ds. gospodarki, Ajay Seth, przyznał w rozmowie z Reuters, że zmieniające się podejście innych państw skłoniło Indie do przemyślenia własnych regulacji.
Indie zmieniają kurs? Rząd zastanawia się nad luzowaniem przepisów dla krypto
Jak wyglądało to do tej pory? Indie prowadzą dość restrykcyjną i konserwatywną politykę wobec kryptowalut. Teraz pojawiają się sygnały, że rząd jednak jest skłonny złagodzić swoje stanowisko. Zmiany regulacyjne w Indiach miały już realne konsekwencje. W styczniu Bybit ogłosił, że czasowo wycofuje się z rynku, powołując się na „najnowsze działania regulatorów”. Binance, które zostało wcześniej zablokowane przez władze, wróciło do Indii w sierpniu 2024 roku, dopiero po zapłaceniu 2,25 mln dolarów kary.
„Więcej niż jedna lub dwie jurysdykcje zmieniły swoje stanowisko wobec kryptowalut pod względem ich wykorzystania, akceptacji i tego, jak widzą znaczenie aktywów kryptograficznych” – powiedział Seth w rozmowie z agencją Reuters.

Blokady, podatki i rekordowa adopcja
Indie od dawna mają problem z egzekwowaniem restrykcji dotyczących kryptowalut. Władze już wcześniej blokowały strony internetowe największych giełd. Jak wynika z raportu think tanku ESYA Center – efekt tych działań był krótkotrwały. Użytkownicy szybko znaleźli sposoby na ominięcie blokad, a rynek nadal rósł, rozwijając się i żyjąc własnym życiem.
Mają też problem z traderami i luką podatkową. Według raportów obecne regulacje skłaniają inwestorów do korzystania z zagranicznych platform. To potencjalnie kosztuje kraj miliardy dolarów w utraconych przychodach podatkowych.

Między lipcem 2022 a listopadem 2023 roku, tamtejsi obywatele dokonali transakcji o wartości około 12,3 miliarda dolarów na platformach zagranicznych, w tym na tych objętych blokadą URL. Szacuje się, że pominięte podatki TDS wyniosły w tym okresie około 417 milionów dolarów. Łączna kwota opuszczonych podatków od lipca 2022 roku przekroczyła już 6 000 crore INR (około 724 milionów dolarów).
Co ciekawe, Indie w 2024 roku były liderem globalnej adopcji kryptowalut. Tak wskazał ranking przygotowany przez Chainalysis. I to mimo faktu, że tamtejszy rząd nałożył aż 30% podatku od zysków kapitałowych z krypto.